16 Ноември 2024събота07:22 ч.

Пътниче, поспри

Пловдив най-старият град в Европа

И шести в света, като преди него са Йерихон, Библос, Алепо, Дамаск, Суза, Фаюм и Сидон, твърдят британски археолози

/ брой: 238

автор:Веселка Венкова

visibility 4314

Резултати от последните изследвания на британски археолози за древните градове сочат, че най-старите са в Близкия изток, а в Европа - на Балканите. Според класацията им, публикувана във  в. "Дейли телеграф", Пловдив е на шесто място сред най-старите градове в света. В нея са включени само тези, които живеят и днес. Най-старият съществуващ град в света е палестинският Йерихон, а в Европа - българският Пловдив.
Според "Дейли телеграф" Пловдив е създаден през 4000 г. пр.н.е. и е вторият по големина в България след София. В него живеят 379 882 души. Изданието го описва като важен икономически, културен, просветен и транспортен център за страната ни, където са запазени и много антични забележителности. Съществуват доказателства, че на същото място е имало и още по-старо селище, основано около 6000 г. пр. Хр.

Пловдив - Хисар капия

Най-важното писмено свидетелство за Пловдив датира от II век и е на гръцкия писател и ритор Лукиан, роден в Сирия. "И наистина, това е най-големият и най-прекрасният град в света. Красотата му се вижда отдалече и славата му се носи навсякъде", пише той.
В Пловдив са запазени паметници от древността, сред които Античният театър, Римският одеон, Агората (Римският форум), Римският стадион, късноантична сграда "Ейрене" и пр. През ХII век пр.н.е. праисторическото селище на Хълма на стражите (Небет тепе) прераства в древнотракийския град Евмолпия - един от първите градски центрове в Югоизточна Европа. Останките от него могат да бъдат видени и днес.
През четвъртото столетие преди новата ера Филип Македонски нарича града Филипополис. После става Пулпудева. По времето на одриските царе започнали да секат и първите бронзови монети. Нещо повече, когато Тракия става римска провинция, Тримонциум е столицата. Там се пресичали стратегически пътища в Римската империя, кипяло строителство. Уникални находки - съкровища, останали от античното минало на Пловдив, излизат и досега.
Византийци, славяни, кръстоносци, османлии воювали за града, разположен на животворната река. Всеки новодошъл заличавал следите от предшествениците си и надграждал своята си история. Крепостите "отворили" място на джамии, страноприемници, бани, часовникови кули. Но дошло времето на Българското Възраждане и Пловдив се наредил до Цариград, Одрин и Солун. Търговията тръгва, разцъфват занаятите, богатите си вдигат кючюклии къщи. Окати българи създали първото училище, първата железница, първото изложение, първата пивоварна, първата печатница.
Йерихон обаче е признат за най-стария съществуващ град в света. Той е основан 9000 пр. н.е. В древността е бил обграден от каменна стена и в него са живели между 1000 и 1500 жители. Намирал се в сегашна Палестина, на Западния бряг до река Йордан. В момента там живеят близо 20 000 души. Открити са останки от укрепени селища от неолита и бронзовата епоха. Той е и един от първите земеделски центрове.
Вероятно в древния Йерихон е възникнала традицията за погребване на покойниците обезглавени. Това се свързва с култ към Луната и символизира надеждата за възкресение. Главите се съхранявали отделно. Този обичай се разпространил у много народи в различните части на света.
В края на второто хилядолетие пр.н.е. Йерихон е разрушен от еврейските племена. Според библейското предание стените на града рухнали от звука на тръбите на завоевателите (Йерихонски тръби).
На второ място е Библос, създаден през 5000 г. пр. н.е. в Ливан. Древният град се намира на около 40 км на север от Бейрут. В третото хилядолетие пр.н.е. Библос е едно от най-важните средиземноморски пристанища. Той е основан от финикийците, които го нарекли Гебал, а гърците, които изнасяли оттам папирус, му дали името Библос. От името на този град идва и наименованието на Библията. Сега главни туристически атракции са финикийските храмове, дворецът Библос и църквата "Св. Йоан Кръстител".
На трето място се нарежда сирийският Алепо, който е основан през 4300 г. пр.н.е. Той е най-населеният град в днешна Сирия. В него живеят 4,4 млн. души. Халеб (на арабски), наричан още Халеб аш-Шабба (прясно мляко), срещан също и като Халеп (на турски), Алеп (на френски) и Алепо (на английски), е град в Северна Сирия, център на едноименна област, вторият по големина град след столицата. Халеб е един от най-старите населени градове в света.
По същото време, 4300 г.пр.н.е., заедно с Халеб е основан и Дамаск. Градът е най-старата съществуваща столица в света. Първите исторически сведения се отнасят към ХVI в. пр.н.е., когато е под властта на египетските фараони. По-късно влиза в състава на Асирия, Нововавилонското царство, Персия и Древна Македония. От 64 г. пр.н.е. е присъединен към Римската империя. През 395 г. е присъединен към Византия.
От 661 до 762 г. Дамаск е столица на халифата на династията на Омаядите, простирал се от Инд до Пиренеите. После е под властта на египетски династии, а от 1076 г. е в държавата на селджукските турци. Кръстоносци правят неуспешни опити да го покорят. През 1154 г. е завладян от армията на арабския пълководец Салах ад Дин. Египетските мамелюци завладели Дамаск през 1260 г. Периодът на тяхното управление е ознаменуван от разцвет на изкуството и занаятите. В Европа се изнася дамаско стъкло и прочутата дамаска стомана, на която са наречени сабите-дамаскини.
През 1300 г. бил разграбен от монголи, устроили такова клане, че "по улицаите като река текла кръв". Век по-късно Тамерлан го разрушава до основи. Най-добрите оръжейници и занаятчии са отведени в робство в Самарканд. Когато през 1516 г. Дамаск завземат войските на турския султан Селим, той още бил в развалини.
След него е иранският град Суза, създаден през 4200 г. пр.н.е. Преди да бъде завладян от асирийците, бил главен град на Еламската империя. Намира се на 250 км източно от река Тигър, в днешната югозападна част на Иран.
На шесто място (заедно с Пловдив) археолозите нареждат Фаюм и Сидон. Фаюм е административен център на мухафаза, разположена в средната част на Египет и се намира на около 130 км югозападно от Кайро. Сидон пък е третият по големина град в Ливан. Намира се в южната част на Ливан, на брега на Средиземно море, южно от столицата Бейрут. Името му означава риболов. Това е град на 200 000 жители, предимно сунитски мюсюлмани и малки общности на християнските гръцки католици и маронити и шиитски мюсюлмани.
Освен Пловдив на Балканите има още много градове, основани преди хилядолетия - Атина (около 3000 г. пр.н.е.), Стара Загора (2800 г. пр.н.е.), Акротири (3000 г.пр.н.е), Сескло (3700 г. пр. н.е.)...

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ