Осреднено утешение за средния европеец
/ брой: 252
"Ако Москва признае насрочените за тази неделя избори в Донецката и Луганската народна република, Брюксел не само няма да смекчи, но може да ожесточи санкциите срещу Русия." Такова предупреждение отправи онзи ден шефът на мисията на ЕС в руската столица Вигаудас Ушацкас. Наистина звучи заплашително.
Въпреки това човек трябва да има много развинтена фантазия, за да си представи как в Кремъл се стряскат, козируват на комисарите в Брюксел и съгласуват политиката си с техните указания. Така, както например постъпват в образцови столици като София или Вилнюс. "Това няма да помогне на интереса, който имаме в ЕС да преразгледаме санкциите и се опасявам, че може да предизвика нови негативни последици, които бихме желали да избегнем", допълни литовецът в ролята на европеец. Многословното и витиевато обяснение идеше да каже нещо просто: напук на всички ще се самоизядем. А това вече е тежка диагноза.
Тя се потвърждава и от все по-честите признания на полски политически лидери, които от самото начало на украинската криза са сред знаменосците на всички антируски акции на Запада. "Ние подкрепихме санкциите срещу Русия, макар и да разбирахме, че сме сред най-уязвимите, защото Русия е вторият ни - след Германия, търговски партньор. Санкциите са тояга с два края и в резултат на това сега страда нашият производител". Откровението е на зам.-шефа на външната комисия на Сейма на Полша Тадеуш Ивински.
Докато ту поляци, ту унгарци, ту италианци, ту гърци се жалват от санкциите и техния ефект на бумеранг, "върховният европейски комисариат" се зае със сметки, които трябваше да успокоят средния европеец. "Санкциите на ЕС по отношение на Русия ще имат само скромно въздействие върху икономиката на региона през тази и през следващата година, но в същото време ще намалят с 1,1% темпа на икономическия растеж на Русия през 2015-а година". Това е "утешителният" извод, който се прави в доклад от заседание на постоянните представители на ЕС, състояло се във вторник. Неизвестно защо в него гордото понятие "Европейски съюз" е сменено със скромния термин "регион".
Утешението за населението от "региона" се постига и с осредняване на данните. Комисарите прогнозно са пресметнали, че въведените срещу Москва санкции ще намалят икономическия растеж "на региона едва с 0,2% до 0,3% през тази и през следващата година. От друга страна обаче, темпът на икономически растеж на Русия ще бъде забавен с 0,6 процентни пункта през 2014 г. и с цели 1,1% през 2015 г." Браво на Региона! Горката Русия! Възгласите са логични - още повече, че са в унисон със европейския санкционен пристъп. А той е сведен до "Не искам ЕС да е добре, искам Москва да е зле".
Осредняването на данните за въздействието на санкциите върху икономиките на всички 28 страни от Региона трябва да подскаже на средния европеец, че той е един късметлия, защото живее в среда на справедливост. Тъкмо така се проявява и широко известната европейска солидарност: вземат се показателите на икономически растеж и разни социални благини в Германия и се сравняват със съответните данни за Полша, да речем. Или защо да не сравним Обединеното кралство с Румъния? Нали освен всичко, в Региона има и равенство? Така с малко аритметични упражнения постигаме всичко - и справедливост, и равенство, и солидарност. Остава да се надяваме, че с осредняването настъпва и удовлетворението на "средния европеец" от Региона.
Не се постига обаче главната цел - Москва да се усети зле. Който иска да схване нещо от състоянието и същността на съвременна Русия, няма нужда да потъва в исторически подробности. Може да се удави. Достатъчно е да прослуша или прелисти речта на Путин преди седмица на Международния форум "Валдай" в Сочи. БГ политиците и регионалните медии не й обърнаха внимание, защото това не е тяхна работа. Има кой да анализира вместо тях в Брюксел и Вашингтон. От БГ фактора и без това нищо не зависи.
Русия е самодостатъчна страна и никакви санкции не могат да й навредят така, както на техните инициатори. САЩ и Европа си отрязаха клона, на който седят, защото със санкциите срещу Русия нанесоха най-голямата възможна вреда на собствените си икономики. Мечката няма да позволи да й нареждат какво да прави. Тя е символ на тайгата. Няма намерение да се мести в други географски ширини, но и тайгата няма никому да даде. Това накратко бе посланието на руския лидер към Запада. Който иска, да го е чул. И още нещо - от тази политика на санкции и хаос в международните отношения ще пострадат най-много държавите, които се намират в граничните пояси между различни култури и различни равнища на развитие. За кого, ако не за БГ първенците, това не е повод да приложат малко повече умствено усилие? Но това няма да стане, защото нашите първенци са патриоти. Преди да се замислят, по стар народен обичай си задават въпроса: Що да се хабим?