15 Ноември 2024петък17:22 ч.

НС гласува декларация за арменците без думата "геноцид"

154 осъдиха "масовото изтребление" на арменския народ, ДПС "против"

/ брой: 92

автор:Мила Христова

visibility 2103

157 депутати подкрепиха вчера декларацията за признаване на "масовото изтребление" над арменския народ от Османската империя в периода 1915-1922 г. Групата на Движението за права и свободи гласува "против". От гласувалите "против" трима са назависими депутати. 
Няколко часа продължиха дискусиите около точното название на насилието, упражнено от турските власти срещу арменския народ, като мнозинството от ГЕРБ категорично не подкрепи актът да бъде наречен "геноцид".  За да настоява за тази езикова поправка, в парламента дойде и лично министър-председателят Бойко Борисов, който вместо да тръгне за Румъния, съвсем неочаквано се появи в Народното събрание.
Внезапната му поява вероятно се дължи на процедурните хватки и комедии, които белязаха началото на вчерашния ден. В четвъртък при приемането на дневния ред за днешното пленарно заседание тази точка бе поставена на последно, трето място, така че, според вносителите, да не може да бъде обсъдена поради недостиг на време.
Вчера сутринта обаче мнозинството прие предложението на Десислав Чуколов от "Атака" и проектът на решение от трета стана първа точка в дневния ред. Преди това Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт предложи работното време на депутатите да бъде удължено до приемане на проекторешението за геноцида над арменците. Депутатите от ДПС напуснаха възмутени пленарната зала, но се върнаха скоростно, когато се разбра, че ще има прегласуване за точката. Още по-голяма стана комедията, когато от "Атака" предложиха депутатите да станат на крака, за да почетат жертвите на геноцида. ДПС демонстративно останаха да си седят по местата. Депутатите от ГЕРБ обаче бяха съвсем объркани и повечето от тях не станаха. Методи Андреев и няколко гербаджии се изправиха на крака.
"Признаването на геноцида над арменския народ е условие да влезем в 21 век. 100 години са достатъчно дълъг исторически период, за да може цивилизованите народи и общества да погледнат по друг начин". Това заяви народният представител от ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Валери Жаблянов от парламентарната трибуна. Той подчерта, че има не по-малко примери в съвременния свят, в които стотици и хиляди хора стават жертва на военни конфликти. "Ние от БСП се присъединяваме към това решение не заради друго, а заради историческата справедливост", заяви депутатът. По думите му от ГЕРБ е трябвало да намерят подходящия текст и вариант, с който това решение да бъде приемливо за всички парламентарни партии и народни представители.
"Няма съмнение относно историческия факт и никой не го отрича, дори и политическите представители на съвременна Турция, а настояват за по-различна интерпретация", каза Жаблянов. "Днес не просто ще се присъединим към решенията на другите парламенти, а трябва да се присъединим към нашата собствена история", подчерта депутатът.
Човешката история е низ от човешки трагедии, направи обобщение лидерът на ДПС Лютви Местан. Той обаче добави, че съвременната политика няма право на избирателен подход, и обяви, че неговата група няма да подкрепи подобен документ. Проф. Станислав Станилов от "Атака" показа от пленарната трибуна публикуваната още на 21 март от ДУМА подписка на 100 интелектуалци с апел НС да приеме декларация, осъждаща геноцида над арменския народ.
От ГЕРБ също обявиха своето особено мнение, избягвайки думата "геноцид". След като Борисов се появи в парламента, бе дадена 15-минутна почивка и за консултации в кабинета на председателя на Народното събрание се събраха представители на ГЕРБ и съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев.
След консултациите Бойко Борисов заяви, че се надява политическите сили с консенсус да признаят масовото изтребление на арменците. "Това, което говорихме - че историята си е история, жертвите са си жертви и този ден трябва да бъде възпоменаван в тяхна памет. Не само на техните, но и на българските, разбира се, такива", каза премиерът. Борисов уточни, че от ГЕРБ са предложили масовото изтребление на арменците да бъде признато. "Казах много ясно - това е българската дума или българските думи, или българският речник за геноцид", посочи премиерът.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ