13 Октомври 2024неделя00:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Новите следовници на народните будители

Проф. Никола Балабанов, Цвятко Сиромашки и Матей Матеев са трите равностойни номинации, направени от творческите гилдии в Пловдив

/ брой: 250

автор:Пенка Калинкова

visibility 2235

Трима пловдивчани ще бъдат обявени на празнична церемония за "Следовник на народните будители" тази вечер в заседателната зала на НБ "Иван Вазов". За пръв път ръководството на гражданската структура "Мемориал на духовността", оглавявано от проф. Радка Колева, бе изправено пред три равностойни номинации, направени от творческите гилдии в Пловдив. Проф. Никола Балабанов е един от любимите ректори на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" в трудните години от началото на прехода (1989-1993). В продължение на 25 години е ръководител на катедра "Атомна физика", декан на физическия факултет (1995-2000). Специализирал е в Московския университет, две години работи в Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна, Русия, автор е на повече от 150 научни изследвания, на учебниците "Атомна физика" и "Ядрена физика", носител е на награди. Покрай солидната си научна продукция проф. Балабанов е автор на интригуващи публицистични текстове - "Физиците отново се шегуват" (1994), допълнена през 1999 г. от "И все пак... физиците се шегуват"... Той има и няколко мемоарни книги, както и пътеписната и портретна книга "Пътища и спирки, срещи и преживявания" (2007), "Пловдивски университет. Мечти и реалности" (2009). Хубавият език, разностранните познания, казва за него литературният критик доц. Владимир Янев, усетът за значимостта на личности и явления, с които се е срещал, елегантното чувство за хумор характеризират писаното от Никола Балабанов - ярка фигура в университета и в града. Последната му книга е посветена на "Явлението Найден Геров" (2014). "Найден Геров е първият наш физик, лексиколог и дипломат, бележит педагог, просветител и общественик. Найден Геров е истинско явление! Смея да заявя, че това е най-ярката личност, живяла в Пловдив през ХІХ век, един от най-видните български дейци на онова столетие, а и в цялата история на страната ни", казва проф. Балабанов.
За "Следовник на народните будители" ще бъдат обявени и художникът Матей Матеев и скулпторът Цвятко Сиромашки. Освен художник, който твори в различни техники и стилове - живопис върху платно и камък, мозайки и прочие, Матей Матеев е автор на миниатюри, импресии, афоризми, издадени в няколко книги, както и председател в последните години на пловдивското читалище "Възраждане". Неотдавна ДУМА писа за него. А за скулптора Цвятко Сиромашки говорят изразително неговите творения, поставени на най-знакови места в града на хълмовете - паметникът на "министъра на цветята" Люсиен Шевалас в Цар-Симеоновата градина, чийто създател е швейцарецът, скулптурната композиция, символизираща делото на Йосиф Шнитер в градинката на някогашния Гроздов пазар, недалеч от мястото, където е живял първият главен архитект на Пловдив, монументът на световноизвестния бас Борис Христов, роден в Пловдив, пред Дома на културата, носещ неговото име. Интересното е, че тези творби, ознаменували връзката на именитите личности с града, са по инициатива на самия скулптор, не на общината, и че в усилието си да украси с тях пловдивския пейзаж той успя да увлече и да направи съмишленици редица известни творци и просто граждани - знайни и не толкова знайни.
Скулпторът Цвятко Сиромашки беше отново във фокуса на общественото внимание по време на финалното честване на 70-годишнината на най-старото училище по изкуствата в Пловдив - Музикалното, когато то започна с откриване на скулптурния портрет на неговия патрон - големия български диригент Добрин Петков.

 Проф. Никола Балабанов

Цвятко Сиромашки

Матей Матеев

 

Ураганът "Кърк" опустоши Западна Европа

автор:Дума

visibility 1504

/ брой: 194

ООН разследва смъртта на мигранти в Атина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 194

Обвиниха бивш румънски министър, вземал подкупи

автор:Дума

visibility 1527

/ брой: 194

Фалшив Путин съобщи в ефир, че подава оставка

автор:Дума

visibility 1449

/ брой: 194

Сигурен неуспех

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1761

/ брой: 194

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 1618

/ брой: 194

Ще работим за справяне с демографската криза

автор:Юлия Кулинска

visibility 1520

/ брой: 194

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ