16 Ноември 2024събота07:55 ч.

НАП засмука над 51 хил. лева от раковата болница

Чиновничка отсече, че националният регистър не е медицинска дейност

/ брой: 272

автор:Аида Паникян

visibility 1391

"Националният раков регистър не е медицинска дейност и трябва да бъде обложен с ДДС", отсякла чиновничка от данъчното, след като НАП проверявала раковата болница от октомври 2009 г. до април 2010 г., научи ДУМА вчера.
На опита на специалистите да обяснят какво представлява регистърът и на предложението им данъчните да потърсят експертно мнение, данъчната инспекторка отговорила: "Аз виждам и знам!". Оказало се, че според нея "медицинска дейност" е когато лекарят се вижда с пациент или когато медицински специалист провежда лечебни процедури.
Националният раков регистър съществува от 1952 г. и до края на 2005 г. като всички останали медицински дейности в лечебни заведения е финансиран от МЗ. След като през 2006 г. НЗОК започва да плаща медицински дейности на лечебните заведения по клинични пътеки, дейностите като  раковия регистър, ТЕЛК, ОРАИЛ и др. се финансират от МЗ. Всеки месец по определена методика регистърът получава средства от МЗ за поддръжката, обясни за ДУМА доц. д-р Здравка Валерианова директор на Специализираната болница за активно лечение по онкология (СБАЛОЦЕАД). Преди да ръководи болницата, доц. Валерианова бе директор на раковия регистър.
Данъчните обяснили, че болницата трябва да внася ДДС в НАП върху сумите, които получава от МЗ за поддържане на регистъра, тъй като според тях това не е медицинска дийност и останали непреклонни дори след като били представени експертни мнения, включително и от министъра на здравеопазването.
Болницата вече е внесла над 51 хил. лв. (главницата) - начисленият ДДС за периода 2007-2008 г. С лихвите сумата е трябвало да възлиза на около 70 хил. лв.
Тъй като от СБАЛО не получили отговор на жалбата си до крайния срок - 16 ноември, канят се да подадат съдебен иск в административния съд срещу НАП.
От какви разходи трябва да спести сега болницата и на какво се равняват тези 51 хил. лв. попитахме директорката на болницита. На първо време се налага да се пести от и без това невисоките възнаграждения на персонала, поясни доц. Валерианова. Тя пресметна още, че тези пари се равняват например на няколкомесечен ремонт на линейния ускорител, или на лекарствата на стотици пациенти. "Вместо да инвестираме в нова апаратура, ние трябва да плащаме на държавата данък затова, че някой чиновник е решил, че това не е медицинска дейност", казва Валерианова.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ