15 Ноември 2024петък06:24 ч.

Бутафорен паметник на Александър Македонски в центъра на Скопие

Метрополията налага вето

Три сюжета за родния нихилизъм и победилия македонизъм

/ брой: 25

автор:Велизар Енчев

visibility 1150

Велизар Енчев


Посланикът ни в РС Македония скоропостижно се върна на работното си място. Това стана само 12 часа след изявление на говорителя на Държавния департамент, с което ни бе казано да намалим реториката помежду си и бързо да нормализираме двустранните отношения.
Ангел Ангелов бе изтеглен от Скопие след побоя на Християн Пендиков на 19 януари в Охрид. По време на изслушване в парламента на 25 януари служебният външен министър Николай Милков каза с твърд тон: "Ангелов ще остане в София, докато в Северна Македония не настъпи промяна. Цинично е да обсъждаме проекти с РСМ, докато Християн лежи в болница"...
Е, промяната настъпи! И жестокостта ни се сломи. След публичното дърпане на ушите на България, позволила си плахо да реагира на побоя в Охрид,
 
София бързо се поправи и начаса върна посланика си в Скопие.

Отдавна българската дипломация не е била мачкана така открито и толкова унизително от Големия брат.
При първото щракване с пръсти от Вашингтон, след добро режисирано интервю на македонската секция на "Гласът на Америка" с Държавния департамент, в София раболепно превиха гръб.
Всъщност поставихме дипломатически рекорд за Гинес. По американска рецепта, само за 12 часа, нормализирахме вековно влошени отношения със съседна държава.
А след бруталния арест от македонски полицаи и съдене по бърза процедура на трима български граждани от съда в Крива паланка, българското МВнР излезе със
 
семпла декларация, приличаща на другарска жалейка,

отколкото на протест на държава, бранеща изпаднали в беда свои граждани.
Реакцията трябваше да е съвършено друга. Президентът, който в момента замества парламента, има правото да нареди на МВнР да излезе с държавническа декларация, излъчваща това предупреждение към Скопие: Или незабавно освобождавате арестуваните българи, или замразяваме дипломатическите отношения!
Но понеже Метрополията налага вето и не разрешава, дипломацията се снишава.

---------------------------------------------
    
Делегация на български организации в РС Македония посети Брюксел, за да разкаже на бездушния евроелит за апартейда над македонските българи.
И от кого бе приета тази делегация?
От докладчика на Европейския парламент за Република Северна Македония Илхан Кючюк - евродепутат от Движението за права и свободи!
Вече трета година въпросният евродепутат  прави магистрала до Скопие, за да подкрепя Скопие по пътя му за ЕС, в нито един момент не осъди кражбата на българска история от македонистите и постоянно натякваше на българския парламент, че трябва да свали ветото над македонското еврочленство заради общото ни европейско бъдеще. Което, за негова радост, стана на 24 юни 2022 г. Естествено, с гласовете и на парламентарната група на ДПС.

Сега евродокладчикът рони фалшиви сълзи

пред македонските българи, но защо ли в докладите му няма и дума за терора над тях и най-вече за присвоената българска история?  
    

-----------------------------------
Даниел Лорер дължи извинение не само на Християн Пендиков, но и на всички македонски българи заради това изявление:     
"Господинът, който беше атакуван в Северна Македония, не е български гражданин. Той се определя като човек с българско самосъзнание... Страната ни трябва да защитава преди всичко своите граждани... Въпросът се политизира. Нашият призив е напрежението да намалее и да започне да работи дипломацията..."
Вместо да поиска от правосъдното ни министерство ускорена процедура за даване на българско гражданство на Пендиков,
 
Лорер поставя под въпрос нашата защита на Християн.

Що се отнася до т.нар. политизиране, то се върши само от македонската страна и за него първи заговори македонският президент. Освен ако бившият министър на Промяната не смята, че изпращане на самолет в Охрид за тежко пострадалия българин и лечението му в българска болница е политизиране.
Дали пък в Харвард не ги чипират с глобален нихилизъм?
  

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ