15 Ноември 2024петък03:55 ч.

Доц. Людмил Вагалински, директор на НАИМ:

Интересно е какво още ще "излезе" при метрото в София

/ брой: 38

автор:Дума

visibility 1044

- Прави впечатление, че този път изложбата е много богата, представени са 50 обекта. По-успешна ли беше 2010 г., или просто сте решили да покажете повече от друг път?
- Опитваме се да съберем повече находки, повече обекти, за да бъде тази представителна извадка на работата ни по-добра. Годината беше повече или по-малко успешна. В последните години имаме по 250-275 обекта, които проучваме. Идеята ни беше да съберем повече от различни места.
- Имате ли пари за вашите планови разкопки, като изключим средствата, които идват от "Пътна агенция" за проучване на магистрални трасета?
- За плановите разкопки е трудно с парите. За пръв път миналата година Министерството на културата отпусна пари за планови разкопки на няколко обекта - в последния момент почти, в края на годината. Но въпреки всичко, това беше изключително полезно. Да се надяваме, че тази година такава практика ще се поддържа, и законодателно включително.
- Може би сега имате някакъв шанс, понеже Симеон Дянков поне хареса археологията и каза, че ще я финансира. Но в същото време изобщо не е решен въпросът с недодадените заплати за БАН. Как се оправяте?
- Проблемът със заплатитете в БАН е инфарктен. Миналата година сме си доплащали цялата година средно около 20% от заплатите, като през второто шестмесечие се натрупа голям недостиг и трябваше да доплащаме всъщност 40% от заплатите на хората.
- Доплащате със собствени средства, спечелени от института?
- Да, със собствени средства, каквито много малко институти в академията имат възможност да си позволят. Ние имаме тази възможност, не само защото работим усилено, а и заради тези инфраструктурни проекти и шанса археологията да бъде полезна на държавата чрез тях. Разбира се, не знам докога ще продължаваме в тази ситуация да се справяме, защото в последно време ние сме си поели изцяло и издръжката на институцията - текущи ремонти, режийните разноски, книгоиздаването, без което науката ни не може. А това е твърде много като самостоятелна издръжка. Ние все пак сме държавна институция.
- Какво очаквате от 2011 г. за археологията? Лично вие кои обекти ще следите с най-голям интерес?
-  Отново обектите, които се проучват в страната, ще са около 250. Интересно ми е какво още ще излезе при метрото - проучването на Сердика. Това доста ме вълнува. Малко знаем за Сердика от този период, това са I-II век. Но всички обекти са интересни. Затова не мога да изведа някой особено напред, но специално софийското метро наистина ме вълнува повече.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ