10 Юли 2024сряда12:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За бика и за рогата

Нови доходи са сигнал за отлепване от социалното дъно

/ брой: 229

автор:Ева Костова

visibility 1198

Управляващите май хванаха бика за рогата - напоследък усилено взеха да се обсъждат заплати и пенсии. Все неща, които вълнуват всички българи и които дават сигнал, че полека-лека се отлепваме от социалното дъно, до което ни докара правителството на ГЕРБ в последните години.
Обмисля се минималната работна заплата да бъде увеличена на 340 лв. от 1 януари 2014 г., съобщи пред журналисти министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов. Толкова да стане и обезщетението за отглеждане на дете от 1- до 2-годишна възраст, каза още министърът. Но направи уговорката, че "преди да се финализира бюджетната процедура, не е коректно отделни елементи от нея да бъдат изпреварващо представяни".
Между 650 и 700 хиляди ще са средствата, които ще останат в джоба на хората при ръст на минималната заплата, ако се въведе необлагаем минимум в размер на минималната заплата, показват сметките на експерти на КНСБ, съобщи лидерът на синдиката Пламен Димитров. Оттам допускат, че през втората половина на следващата година ще има още една стъпка към увеличение на най-ниското възнаграждение и според КНСБ този втори ръст трябва да е поне 10 на сто. Нещо повече - по думите на Пламен Димитров в следващите две години минималната заплата трябва да стане поне 50 на сто от средната за страната и това е необходимо да се заложи в бюджета за следващата 2014 година. Синдикатът настоява за преговори с бизнеса и правителството, в които да се намери съгласие за общ механизъм за препоръчителни индекси около ръста на заплатите по отделни дейности в частния сектор на икономиката.
Своята позиция за увеличаване на минималната заплата отдавна защитава и другият голям синдикат - КТ "Подкрепа". Въпреки малките различия с колегите от КНСБ, искаме увеличението да става по някаква логична и обективна формула, която да се съгласува и всяка година да се знае как ще нараства заплатата, каза лидерът на "Подкрепа" Константин Тренчев. По думите му подобна формула ще задължава всеки, който дойде на власт, да се съобразява с нея. КТ "Подкрепа" иска въвеждане на необлагаем минимум, ако не отпадне плоският данък.
Увеличаването на минималната работна заплата ще извади на показ някои сиви доходи, категорична е финансовата експертка Мика Зайкова. Според нея увеличението на минималната заплата е стъпка в правилната посока, защото това увеличение ще повлече след себе си и повече приходи в осигурителната и данъчната система. "Голяма част от работещите българи, или около 65 процента от заетите, са осигурявани върху размера на минималната работна заплата. Практиката е, че се плаща официално и основно на минимална заплата, а ако имат нещо "на джоб и на сърце" работодателите ще дадат под масата", добавя Зайкова. За пореден път тя категорично отрече ширещата се най-вече сред работодателите теза за това, че 340 лева може да фалират един нормален бизнес. Някои работодатели биха били доволни, ако въобще не плащат на наетите, спомена в едно интервю експертката.
Бизнесът, верен на себе си, и сега продължава да не споделя идеите на синдикатите и държавата за ръста на заплатите.
Тепърва според Димитър Бранков, заместник-председател на Българската стопанска камара, предстои дебатът за увеличаване на минималната работна заплата. За това било рано да се говори. Той изтъкна за пореден път аргумента, че според проучвания на Стопанската камара в административни области, където има високо съотношение на минималната към средната работна заплата, има и най-високи нива на безработица. Според него "България е твърде малка страна, с малка икономика, за да си позволи различни и много на брой минимални работни заплати по региони или по икономически дейности". В Индия имало над 1200 ставки за минимална работна заплата, но там става въпрос за много по-различна и мащабна икономика, аргументира се Димитър Бранков.
Синдикатите и работодателите сега би трябвало да са най-верните и точни експертни съветници на кабинета "Орешарски" в общите усилия за промяна в социалния статус на българина. Затова усилията трябва да са в една посока за диалог в името на общите, а не за тесноведомствените интереси.
"За нас голямата заплаха за социалната стабилност на България продължава да бъде февруарският гняв на българина, който беше обусловен от глада и от социалния недоимък, от драматичната социална поляризация и драматичното безпаричие и бедност, в които беше поставен през последните години, особено на последното управление. Така че ние от това се опасяваме, затова настояваме за социална инжекция в момента, за да може да не умре пациентът през зимата или ако не умре, да не излезе на улицата с такъв гняв и разгневеност, които никой не може да прогнозира, нито пък да води и да канализира". Това каза в интервю за ДУМА Пламен Димитров.
Всички варианти за увеличаване на доходите са приемливи към този момент, без да вещаят шоково разтърсване на хазната. На теория. Но да не забравяме, че според девиза на екзистенциалистите "Теорията, друже мой, е суха, зелено е дървото на живота".


Обмисля се близо 800 хил. пенсионери с пенсии до 200 лв. да получат коледна добавка до 50 лв., съобщи преди ден социалният министър Хасан Адемов. Знам, че този въпрос вълнува българските пенсионери, защото коледната добавка в продължение на четири години не съществуваше като част от българската действителност и затова правителството се готви да подпомогне хората с най-ниски пенсии, каза още министърът. Сумата, която се търси, е между 35-40 млн. лв. Адемов уточни, че има два варианта за определяне размера на коледната добавка. Единият е диференциран подход, а другият - всички да получат по 50 лв. По думите на министъра всичко зависи от възможностите, които се очертават в края на бюджетната година, като яснота ще има след приключване на отчета за приходите в бюджета в края на ноември.



 

Само 35 души остават в ТЕЦ "Марица Изток 3"

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 129

Правителството продаде ДЦК за още 200 млн. лв.

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 129

Икономиката в България ще нарасне с 2,3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 129

Денонсиране на договора с България

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 129

Европа е притеснена от визитите на Орбан

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 129

ЕС замразява процеса по присъединяване на Грузия

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 129

НАТО отбелязва 75 години от създаването си

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 129

Политика на писмата

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 129

За секретната "индикативност"

visibility 75

/ брой: 129

Отвратителна вакханалия

visibility 52

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ