Евтина скъпотия
/ брой: 300
България е с най-ниски цени на хранителните продукти в целия ЕС. Случи се това чудо цените по Коледа в България да бъдат по-ниски, както е в нормалните държави, изчурулика вчера министър Мирослав Найденов с възторг на дете пред коледен подарък и ни пренесе в огледалния свят на Алиса. Там животът е хубав, българинът - доволен, обича си управляващите и пляска с уши от възторг. И разбира за този свят само от думите на този или онзи министър.
Ех, министър Найденов, вие сякаш забравихте, че границите са отворени и вече и баба Пена от Горно Нандолно ходи на екскурзия до Турция, до Гърция, пък било то и за ден, за да си напазрува по-евтино я зехтин, я кори за баница, я шоколади за внучетата. Че дори прах за пране. Уверявам ви, в съседните нам страни те могат да се намерят на по-ниски цени. Да не говорим, че основни храни като плодовете и зеленчуците, например, в южната ни сеседка са по-евтини. Ако трябва да сме точни, цените на много от хранителните продукти в много други европейски държави са сходни с българските, а има и по-ниски, например в Германия, Румъния. Ние пътуваме понякога, министър Найденов, не рупаме доматите с колците.
Но дори да приемем, че е точно така, както министърът твърди, т.е. че цените у нас са най-ниски (той все пак се позовава на някакви статистики), това все още не е критерий за нищо. Покупателната възможност се определя не само от цените на стоките, но и от доходите. А доходите на българина в сравнение с европейските са пет до десет пъти по-ниски. И същата Евростат, на която Найденов се позовава, го потвърждава. В началото на месеца агенцията категорично отчете, че България е най-бедната страна в ЕС. С което всъщност не ни каза нищо ново, а само повтори всепризнатия от години факт. В нивото на бедността влизат три фактора - реалните доходи, покупателната възможност и достъпът до пазара на труда. Така на практика със заплатата си българинът може да купи най-малко храна в сравнение с който и да е европеец от 27-те членки на ЕС. Защо управляващите винаги пропускат този факт?
Иначе, ако се гледат само абсолютните цени на храните, остава само заблуждението за нечувана евтиния. Евростат обаче е категорична, че с доходите си средният българин може да си позволи покупката на най-малко блага в сравнение с гражданите на останалите държави. Сравнението е направено с т.нар. брутен разполагаем доход на глава от населението, измерен по стандарт на покупателната способност в евро. В рамките на тази схема най-бедната страна в ЕС е България, където според европейските стандарти на линията на бедността са 49 на сто от населението, второто място е споделено от Румъния и Латвия, а на трето място е бедстващата и спасявана от целия ЕС Гърция - с 31 на сто. И ако сме с 20 на сто под равнището на бедност на гърците, за какво точно говорите, д-р Найденов?