15 Ноември 2024петък09:27 ч.

Европрокуратурата разследва строителите на тунел "Железница"

/ брой: 63

автор:Дума

visibility 2730

Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) и Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) са претърсили шест компании и четири частни къщи в два района на страната. Обиските са извършени по искане на Европейската прокуратура (EPPO) заради събиране на доказателства по съмнения за присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари, свързани със строителството на тунел "Железница", се казва в официално прессъобщение на европейската институция.
Най-дългият пътен тунел в България бе отворен за движение на 20 февруари. Съоръжението бе готово, но открити свлачища забавиха пускането му в експлоатация. Агенция „Пътна инфраструктура“ плати над 356 млн. лв. за строителството на тунела и укрепването на свлачищата.
В официалното съобщение на Европрокуратурата се напомня, че АПИ е сключила договора с консорциум от три фирми за проекта, съфинансиран от Европейския кохезионен фонд по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ ( 2014 – 2020 г.). Изпълнителят получи приблизително 185 млн. лв. (около 95,6 млн. евро), 85% от които са финансирани от европейски фондове. Европрокуратурата не споменава консорциума и фирмите в него.
АПИ има договори с различни консорциуми за строителството на почти всяка част от съоръжението. Освен това и укрепванията на свлачищата бяха възложени с нови поръчки.
На база на съобщението и цитираната в него сума обаче може да се направи заключението, че става въпрос за консорциум „АМ Струма Тунел 2018“, в който участват „Джи Пи Груп“ АД, „Глобал Кънстръкшън“ ООД и „Виа План“ ЕООД, предава economic.bg. Той изгради самия тунел, а стойността на договора е над 215 млн. лв. без ДДС.
От „Джи Пи Груп“ разпространиха официална позиция по темата, в която категорично заявяват, че компанията не е обект на разследване. Компанията оказа пълно съдействие на органите на реда, предоставяйки всички изискани документи в хода на проверката“, гласи съобщението им. До момента няма официална реакция от останалите компании в консорциума, нито от АПИ или Министерството на регионалното развитие.
След сигнал, получен от ДАНС, Европейската прокуратура в София започва проверка, която разкрива, че една от компаниите, част от консорциума, е заподозряна в няколко криминални престъпления, включително присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари.
"Разследваната компания е извършила за много кратко време няколко фиктивни парични превода на стойност над 11 милиона лева (5,6 милиона евро) към верига от "кухи" фирми, което е довело до теглене на големи суми в брой от физически лица с криминални досиета".

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ