Актуално
Една легенда си отива
Пивоварната индустрия в България губи първата си фабрика, която ще стане музей
/ брой: 260
Една легенда си отива. "Каменица" затваря пивоварната си в Пловдив, "Каменица" ще замени завода си в Пловдив с музей, производството на бира "Каменица" се мести в Хасково са многобройните заглавия.
В един обзор за постиженията и загубите на ХХ век съм направила следното заключение: "Никога пловдивската наука не е била по-близо до откритията на ХХ век, отколкото през 80-те години на века. Всичко това обаче бе пометено от смяната на 180 градуса в посоката на обществения ни път в последното десетилетие на века. Картината е безрадостна - загубени са предприятия и печеливши търговски марки, но има и изключения. Едно от първите индустриални предприятия в Пловдив преди повече от век е пивоварната фабрика, наречена по името на местността, където се намира, Каменица. И до днес "Каменица" е лидер в производството на бира и носи печалби на своите вече белгийски собственици от "Интербрю".
Така изглеждаше ситуацията в началото на 21 век. От юни 2012 г. "Каменица" АД е собственост на една от най-големите пивоварни в света "Молсън Коорс Брюинг къмпани". "Каменица" и до днес е
най-големият работодател
в бирената индустрия в страната, като държи местните марки "Каменица", "Астика", "Бургаско пиво" и "Славена", както и световните брандове "Стела Артоа", "Бекс" и "Старопрамен". Производството на бира "Каменица" се мести от Пловдив в Хасково, обяви собственикът "Молсън коорс брюинг къмпани". Когато през 1881 г. започва строежът на бирената фабрика в Пловдив, теренът е извън града. Тогавашната индустриална зона обаче отдавна е в широкия център и не дава възможност за разширяване на производството. Комуникациите стават по-трудни, затова собствениците изнасят производството в Хасково.
Сградата ще бъде разрушена, а на площ от 3000 кв. м в широкия център на града ще бъдат изградени микропивоварна за крафт (занаятчийска) бира, музей, бирария, магазин за сувенири, парк и отворена сцена за културни събития. 31 декара от имота ще бъдат предложени за продажба.
Историята започва
с трима швейцарци - "виновниците" за създаването на първата пивоварна "Каменица" - Рудолф Фрик, Фридрих Сулцер и Кристиан Август Бомонти. Фрик и Сулцер пристигат на Балканите в началото на 70-те години на XIX век и започват работа в компанията на Източните железници на прочутия барон М. Хирш в тогавашната Османска империя. По същото време в империята живее техният сънародник Бомонти, който създава спиртна и оризова фабрика, а по-късно и бирена фабрика в Цариград. Възхитени от предприемчивата идея на Бомонти, Фрик и Сулцер приемат предизвикателството и напускат Хиршовата железница, за да започнат съвместна работа. Установяват се трайно в Пловдив.
През 1881 г. е регистрирана първата българска търговска марка бира "Каменица" и това се счита за началото на пивоварната индустрия в България. Любопитен детайл от историята на мястото четем в книгата на Никола Алваджиев "Пловдивска хроника": "Следобед на 1 май ставаше манифестацията на тесните и широки социалисти. Двете партии никога не празнуваха заедно...
Манифестацията на "тесните" започваше от техния партиен клуб, по улица "Княз Фердинанд", Ортамезар, минаваше покрай Бунарджика до гарата и по улица "Станционна"(днес "Иван Вазов") достигаше площада пред градината и по улица "Цариградска" завършваше в двора-градина на бирената фабрика "Каменица". Приятно беше там - големи сенчести дървета, зелена трева, цветни лехички, шадраван, бюфет. И тука най-напред ораторите, а после веселбите, студената бира, хората, песните, детските игри. Чак до вечерта. Така беше всяка година."
И така на мястото на досегашната "Каменица" ще бъде изградена "Пивоварница Каменица". Изграждането на комплекса се предвижда за 2016 г. и се очаква да бъде завършено в началото на 2017-а. От компанията планират да работят с местните власти, с пловдивски обществени и културни организации за превръщането на "Пивоварница Каменица" в едно от знаковите места на Пловдив и част от туристическата карта на града.