15 Ноември 2024петък01:55 ч.

БТА

Темата днес

Джан, джун - глей как са праи

С пускането на украинския внос, властта прави наколенки на брюкселските чиновници

/ брой: 182

автор:Мая Йовановска

visibility 2214

След около три месеца на власт започва ясно да се очертава линията, по която върви правителството "Денков", начинът по който се разправят с проблемите, посоката на действие, въобще стилът им. Сещам се за една песен на модерния изпълнител Криско. С типичния си диалект той пее: "Ляв, десен - глей как са праи, джан джун - глей как са праи...". Та така и тия от властта - правят каквото са решили или какво са им наредили "големите началници" (по Борисов) и не им пука, че кучетата ги лаят. В последния сканадал, който се вихри - украинското зърно, играят по тази струна, че се грижат за нас обикновените хора и се мъчат да овладеят инфлацията чрез пускането на украинския внос. Даже набедения за примиер в сянка - Асен Василев (иначе официално финасов министър), обвини земеделците, че държавата ще губи по 40 млн. лв. месечно, ако забраната за внос на украинско зърно остане, както искат те. Настоящата власт чужди аргументи не признава, а тези, дето й пречат по пътя - айде у лево. Казано е - кучетата си лаят, керванът си върви.
Досега видяхме не веднъж, че действат като слонове в стъкларски магазин и набелязания от тях резултат се постига или безогледно, или под сюрдинка и на тъмно. И достатъчно бързо, заради мнозинството, което властта има в парламента. Малко преди историята с пускането на украинското зърно имаше друг казус, който също касае всички нас - либерализацията на цените на тока за битовите потребители. И по точно - дърварският начин, по който смятат да я направят. Като за целта точно в разгара на отпуските бяха пуснати за обществено обсъждане промени в Закона за енергетиката. Които скоростно влезнаха и в парламента, а ако минат, според КЕВР има риск още от догодина цените на тока да скочат драстично.
По абсолютно същият начин беше пробутано набързо и от днес за вчера решението за отмяна на забраната за внос. Оказа се, че шефът на парламента Росен Желязков набързо е разпределил проекта към икономическата парламентарна комисия, вместо към земеделската. Без анализ, без становище, без обсъждане. И също толкова скорострелно проекторешението отиде в парламента и за два дни въпросът беше решен. Така както явно властта беше обещала да приключи темата на своите по-големи началници. И започнаха обещаните от земеделците протести. Като в демонстрациите се включиха не само зърнарите, те бяха подкрепени от представители на целия агросектор, въпреки, че зърнопроизводителите у нас получават лъвския пай от европейските агросубсидии.
Протестите са за защита на производството, а не на субсидиите, заяви директорът на Българската аграрна камара Светла Боянова. "Протестните действия не са само за вноса от Украйна на зърно, а и за всички останали въпроси, които касаят сектора на плодовете и зеленчуците, на животновъдите, на пчеларите - там темата за вноса от трети страни, включително Украйна, е изключително сериозна. Ние се борим за една конкурентна среда и нищо повече. Повече от 22 организации са включени в този протест. В протеста става въпрос за нещо много голямо - става въпрос за осигуряването на храната на българите", обяви Боянова.
Ден преди да изтече крайният срок (15 септември) мнозинството в парламента осигури на властта, или обещаното в Брюксел отказване от ембаргото за внос, или, както подозират земеделците - лобистка подкрепа в полза на големите преработватели на слънчоглед. А малко след това дойде и новината, че Европейската комисия няма да удължи дерогацията за забраната на внос от Украйна на България, Румъния, Полша, Словакия и Унгария.
А пък земеделският министър Кирил Вътев, който ден го играеше "ни чул, ни разбрал" и уж защитаваше земеделците, обърна палачинката и обяви, че за това решение има основание. Макроикономически данни, представени от Министерския съвет, показали, че няма да е притеснително, ако се откажем от забраната. Щели да се набележат мерки за подкрепа на нашите производители въпреки решението на депутатите. И най-интересното - контролните органи ще засилят проверките за всички украински стоки и най-вече за зърнените култури, като стриктно ще се контролира наличието на радиоактивност и на тежки метали, плюс останалите показатели, които се следят - хербициди, пестициди и т.н. По принцип нали работата на контролните органи е да контролират, те досега не са ли работили? Или така министърът признава, че контролът не е ефективен? Или пък това е потвърждение на твърдението, че у нас влиза продукция нелегално? На протестиращите обаче бе обещано правитлеството да настоява Украйна временно да задържи износа си към България.
Вероятно, за да избегне протестите, властта спешно съобщи, че ще отпусне допълнително 63 млн. лв. за подпомагане на земеделските производители след отмяната на забраната за внос. Това обаче не убеди земеделците и от понеделник те започнаха ефективни протести в цялата страна.
Впрочем чухме още една поредна простия, след изцепката на премиера Николай Денков, че с "терористи" не преговорял. Този път тя дойде от транспортния министър Георги Гвоздейков, който заподозря зърнарите, че изпълнявали политически поръчки от Русия. "Проблемът с вноса на украинското зърно отново е пропаганда на Русия. Когато е разрешен вноса през 2022 г. зърнопроизводителите правят печалба от 2 млрд. лв. 2021 г. тези цифри са по-малки. Протестът има политически оттенък. Опитват се да дестабилизират ясната посока на България", заяви Гвоздейков. Според него премиерът Николай Денков донякъде е бил прав за думата "терористи", защото зърнопроизводителите не искат разрешаване на проблема, а конфронтация.
"Искаме България да пази българското си производство. Нямаме политически цели с този протест, разграничаваме се от всяко политизиране на земеделските протести", заяви председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов заяви. Той подчерта, че в протеста участват 27 организации от различни сектори.


Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ