ДДС за раково болните
/ брой: 272
КОР
Kазват, че всеки финансист и всеки данъчен инспектор имат потенциално писалка вместо мозък и мастилница вместо сърце. Но и правенето на пари от всичко си има граници. Чисто човешки. Очевидно тези житейски (и морални) правила не важат за нашенските финансисти и данъчни от 15-16 месеца насам. И очевидно изпълняват стриктно спуснатата директива: "Глоба за всичко, събиране на пари от всекиго и за всичко." Това квазипълнене на хазната вече води до безумни парадокси в рубриката "ако не беше тъжно, щеше да е смешно".
Всеки ден всеки от нас е въвлечен в подобен сценарий. Поредната постановка е с Националния раков регистър, който, оказа се, трябвало да плаща ДДС. Едно пояснение: регистърът е уникална структура и е единствен по рода си на Балканския полуостров. От създаването му преди 58 години до момента функцията му е да събира, обработва, анализира и публикува ежегодно информация за разпространението на злокачествените заболявания в България. Всеки лекар, който се сблъска с тумор при пациент, трябва да изпрати известие до регионалния онкодиспансер, а оттам информацията се събира и обобщава в Националния регистър, който праща данни в различни европейски и световни структури, в това число в СЗО. Данните са необходими, за да може да се планират и разработват на различни нива програми за ограничаване на раковите заболявания.
В България обаче една чиновничка "преценила", че събирането и обработването на такава информация и поддържането на регистъра не е медицинска дейност и трябва да се обложи с данък. Сиреч от нея да се събира налог като от всяка бакалия. Ще се събира ДДС 20%, а не с намалени ставки като при туризма и хазарта. Това показва отношението на държавата към "приоритетите" й. Почти няма европейска страна, в която да няма диференцирана ставка за лекарствени продукти.
В този ред на мисли е ясно, че навременното откриване и лечението на рака не е приоритет на държавата ни. Не че това не е ясно и от перманентната липса на лекарства, и от факта, че вече 2 години не е ясно къде са онези 20 млн. лв. от еврофондовете за скрининг на рака. Сега се потвърждава от последното действие на НАП. Бърза справка с раковите регистри на няколко европейски страни, САЩ, Австралия, Япония показа, че за дейността си тези структури, разбира се, не плащат данък.
По логиката на НАП, ДДС трябва да плащат ТЕЛК, трябва да плащат вузовете и училищата, за които също се поддържат регистри, съсловните организации на лекари, стоматолози, специалисти по здравни грижи и пр. Ситуацията е съвсем нелепа от това, че чиновнчката на НАП отказва да се съобрази с експертното становище на специалисти и дори на министъра.
Дали финансовият министър ще изтрезнее и ще спре с безумните си напъни да "пълни" хазната от всичко? Дали новите протести на медици, учени, студенти ще го накарат да осъзнае ситуацията, в която изпада? Това ще е възможно само ако всички ние - гражданите на тази страна, излезем на площадите и там подкрепим протестите срещу нашето унищожение.