Давай, не разсъждавай
/ брой: 3
Държавен бюджет? Нищо работа, той е само малка част от БВП на страната и ненужно се фокусираме върху него, нахока ни вчера шефката на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова (ГЕРБ). Всеки само търси своята си част в него, вместо всички да поемат нещата в свои ръце, продължи назидателно тя. Редно е гражданите повече да внасят приходи в бюджета и по-малко да очакват доходи от него, заключи Стоянова, оставяйки в тежък ступор средно грамотните икономисти.
Бюджетът е "държавното съкровище" и обхваща всички приходи и разходи на правителството за определен период (година). Тъй като приходите идват основно от данъци - корпоративни, на физически лица и неданъчни приходи - административни такси, глоби, лихви - пак от гражданите, то очевидно внасяме достатъчно много. "Своята си част" търсим, когато искаме да ползваме уж безплатно полагащото ни се образование и здравни услуги, но и за това плащаме като попове - нищо, че наливаме осигуровки. Да не говорим, че и пенсиите ни са мизерни.
Разходите по бюджета пък са свързани с основни институции и сектори. От това как ще функционират зависи стабилността на държавата. Правилното съставяне и изпълнение на бюджета в съчетание с подходяща фискална политика е от решаващо значение за развитието на икономиката, т.е. колко ще расте БВП. Той в крайна сметка е мярка за произведените стоки и услуги през годината. Няма как да се осигури ръст на БВП при зле заложен бюджет и разходване на средства за недалновидни политики.
Да се подценява важността на държавната хазна не е просто невежество, а дебилна наглост. Която поставя въпроса защо носителят й оглавява парламентарната комисия по бюджет и финанси?! Но ако Стоянова толкова държи да намали гърлата, чакащи на бюджета, да ореже държавната администрация например, половината от която паразитира на гърба на гражданите.