Датата - 22.02.2024 г.
/ брой: 36
1848 – С АНТИПРАВИТЕЛСТВЕН МИТИНГ В ПАРИЖ ЗАПОЧВА НОВАТА ФРЕНСКА РЕВОЛЮЦИЯ. Тази революция води до окончателната замяната на монархията с република.
Юлската монархия е свалена и е обявена Втора република. Създадено е временно правителство начело с Алфонс дьо Ламартин, което въвежда всеобщо избирателно право, свобода на словото и на печата. В хода на революцията демократичните промени са задушени от реакцията на аристокрацията, търговците и индустриалците, които от април имат превес в учредителното събрание. Избухва Юнското въстание през 1848, хиляди хора са убити, затворени или заточени. На 4 ноември е приета конституцията на републиката.
1945 – ВСЕЛЕНСКАТА ПАТРИАРШИЯ В ЦАРИГРАД ОТМЕНЯ СХИЗМАТА ПРОТИВ БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА И ПРОВЪЗГЛАСЯВА НЕЙНАТА АВТОКЕФАЛНОСТ. Веднага след учредяването на Екзархията Цариградската патриаршия се обявява против. През май 1872 година Българската екзархия се обявява за автокефална (независима), а не за автономна, каквато е според султанския ферман. Това нарушение на каноните е използвано от Цариградската патриаршия като повод да обяви на 16 септември 1872 година Българската православна църква за схизматична. От присъстващите източни патриарси единствено патриарх Кирил II Йерусалимски не се съгласява с обявяването на схизмата и напуска събора, след което е низвергнат от сан. Схизмата нанася голям удар върху вътрешното състояние и международния авторитет на Българската православна църква и я изолира от православния свят.
1840 г. – РОДЕН Е АВГУСТ БЕБЕЛ, ИЗВЕСТЕН НЕМСКИ ПОЛИТИЧЕСКИ ДЕЕЦ И СОЦИАЛДЕМОКРАТ (УМИРА 1913 Г.). е деец на германското и международното работническо движение, член на Първия интернационал, един от основателите на Германската социалдемократическа партия и на Втория интернационал. Август Бебел е известен в България най-вече с книгата си „Жената и социализмът“, издадена на български през 1893 и 1958 г.
1900 - РОДЕН Е ЛЕГЕНДАРНИЯТ КИНОРЕЖИСЬОР ЛУИС БУНЮЕЛ (УМИРА 1983). От 50-те години на XX век се налага на международната сцена като един от водещите кинорежисьори в света, продължавайки да работи почти до смъртта си през 1983 година. Творчеството на Луис Бунюел се развива на два континента и три езика и обхваща широк кръг от жанрове, сред които експериментален филм, документалистика, мелодрама, сатира, мюзикъл, еротика, комедия, романтичен и фантастичен филм, историческа драма, криминален и приключенски филм и уестърн.
1797 г. – УМИРА БАРОН МЮНХАУЗЕН (РОДЕН 1720 Г.) Той е немски барон, известна историческа личност и литературен герой. Присъединява се към руската армия и служи там до 1750 г., най-вече в боевете с османците. Неговото име става нарицателно и се употребява за хора, които разказват невероятни истории и небивалици. Някои от историите му включват пътуване до Луната, изтегляне на самия себе си, като се хване за косата, изстрелването му от топ и други.