15 Ноември 2024петък04:02 ч.

Четвърта власт

/ брой: 235

автор:Георги Готев

visibility 5628

Това не е рецензия за сериала "Четвърта власт". Не успях да се загледам. Чух много дърдорене и видях малко кино. Но идеята да се размишлява за ролята на четвъртата власт ми допада.
С малки изключения българските медии не обърнаха никаво внимание на преизбирането на Ирина Бокова за генерален директор на ЮНЕСКО. Причината е, че в особената ни медийна среда причисляват Бокова към "червените" и като такава за нея се пише или нищо, или лошо.
Преди месец с настървение четвъртата власт тиражира у нас една поръчкова статия от френското издание на "Хъфингтън Пост", която обвиняваше Бокова в лошо управление и вещаеше, че няма да бъде избрана за втори петгодишен мандат. А поръчката си личеше от километри: нито една от критиките не беше конкретна, липсваше споменаване на нейните конкуренти.
Рециклиралите партенката не си направиха труда да "проверят" информацията или да се обърнат към самата Бокова. Защото истината е съвсем друга - въпреки прогнозите, че ЮНЕСКО ще фалира, след като САЩ спряха да плащат членския си внос, организацията продължава успешно да си върши работата, а авторитетът на генералния й директор расте и носи позитиви за България.
У нас никой от дежурните социолози не поставя Бокова в класациите за най-популярни политици, която напоследък стабилно се оглавява от Кристалина Георгиева. По принцип и Георгиева не би трябвало да фигурира в такива класации. Нормално е да се измерват съизмерими неща - рейтингите на тези, които се потят на тепиха на националната политика. Не да сравняват парфюмите на известните българки в международните организации.
Дали е случайно в средата на новините по телевизията водещите да правят автореклама на собствената продукция сериали или риалити шоу? В нормалните страни това не се прави. Смесването на жанровете успешно превръща политиката в чалга.
В рейтингите на политиците кого ли не са слагали - и Слави Трифонов, и Христо Стоичков. Може и Сашка Васева да видим там. Но при всичките ми адмирации за Кристалина Георгиева, тя получи ранга комисар, защото на България се полага такъв пост. Ако не беше Кристалина, щеше да е Румянка, или Пенка, или Кунка. Да стане българка шеф на световна организация като ЮНЕСКО е съвсем друг тип постижение. Само че четвъртата власт не го забелязва.
Впрочем, интересно ми е да видя как ще се движи рейтингът на Кристалина Георгиева, откакто се появи вълната от бежанци от Сирия. Прекалено е лесно да бъде обвинена, че не прави достатъчно, за да помогне на собствената си страна. Само да реши, четвъртата власт ще строши кристалния й образ.
Четвъртата власт прави така, че протестите в София са се превърнали в дежурна рубрика на телевизиите, макар че от телевизионните кадри личи, че става дума за шепа хора. Не си представям БиБиСи да предава в праймтайм всеки ден директно от Хайд парк.
България е единствена в света, където социолозите се изявяват като политически коментатори. Забелязаха го мои брюкселски колеги, които няколко пъти ме хващат, че в статии за положението в България пиша "стана еди-що си, коментираха социолози". Нещо си сбъркал, обърнаха ми внимание. Не, отговарям, у нас основните коментатори са социолозите. Ама това е конфликт на интереси, изумиха се моите брюкселски колеги. Прави са, хигиена трябва. Не може хем да измерваш общественото мнение, хем да го манипулираш.
Повече хигиена видях в Румъния, още преди влизането ни в ЕС. Бях в командировка в Букурещ, когато правителството щеше да падне, защото стана известно, че премиерът е разговарял по телефона с главния прокурор. Съдържанието и естеството на разговора не станаха известни, но съмнението за упражняване на влияние или натиск щеше да взриви държавата.
У нас пък бяхме свидетели, че градският прокурор Кокинов казва на премиера Борисов "ти си го избра", имайки предвид главния прокурор, и нищо. Фактът, че градският прокурор присъства на събуждането на премиера-слънце и на малката му нужда, както е ставало в двора на Луи XIV, също не шокира никого.
Кой направи Борисов премиер? На четвъртата власт трябва да дължим това чудо - мутра и бодигард не само да ни управлява, но и да не слиза от екран близо 15 години. Няма такова риалити, няма таква сапунка.
Нека всеки сам прецени ролята на четвъртата власт в съсипването на държавата. Под четвърта власт нямам предвид журналистите, които у нас са крепостни селяни, а феодалите - медийните собственици. И понеже четвъртата власт има големи грехове, основният й интерес е да омаскарява всички останали. Така тя щастливо плува в собствен сос. Гнусен сос, но в кочината обичат гнусотиите.
Удобният враг са червените. Посочвайки някого за червен, четвъртата власт изкупува греховете си. Коя ли е властта, пред която се отчита? Няма значение. Народът няма да въстане, защото се реди за помощите на ЕС. България е оскотяла, положението е под контрол.

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ