15 Ноември 2024петък06:23 ч.

Бунтът на Унгария вещае проблеми

Спирането на парите за Будапеща ще повиши риска за страните от региона, смятат анализатори

/ брой: 165

автор:Дума

visibility 2146

Пропадането на разговорите на Унгария с Международния валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз напомня, че кризите с дълга на държавата не приключват със спасителен пакет и щракване на пръстите. Бунтът на Унгария срещу МВФ вещае проблеми за Гърция, отбеляза в свой коментар британският вестник "Дейли телеграф". Тъй като строгите икономически ограничения продължават с години, демокрациите реагират, посочва изданието.
"Казахме на МВФ и на ЕС, че и дума не може да става за по-големи икономически ограничения", подчерта унгарският икономически министър Дьорд Матолчи. Икономическите проблеми на Унгария започнаха през 2006 г. и четири години по-късно кризата все още е налице. Гръцките икономически проблеми са дори по-големи и това е силно обезпокоително, пише "Дейли телеграф".
Преди да бъдат прекратени преговорите за заем от $25,9 милиарда, анализатори очакваха, че финансирането ще бъде одобрено още в края на тази седмица, пише руският вестник "Ведомости". В отговор курсът на унгарския форинт падна с 3% спрямо еврото, посочва изданието. "Ведомости" припомня, че Унгария се обърна за помощ към МВФ, ЕС и Световната банка още през октомври 2008 г., тъй като бе изправена пред фалит заради външния си дълг на фона на финансовата криза, но след това финансовото положение на страната се подобри. Към идеята за заем се върна новото правителство, което дойде на власт през април. До провал на преговорите се стигна заради несъгласие относно бюджета на страната.
Унгарският разрив с МВФ ще има отрицателно влияние и върху Румъния, твърдят анализатори, цитирани от информационния сайт Хотнюз. Те смятат, че има риск от обезценяване на националната валута и увеличаване на риска за страната. Същевременно специалистите подчертават, че не може да се прави паралел между Унгария и Румъния, тъй като властите в Букурещ са успели да запазят диалога с МВФ.
Главният икономист на Уникредит Цириак Банк Розалия Пал смята, че спирането на програмата за финансиране на Унгария ще има непряко влияние върху страните от региона, което може да се изрази в обезценяване на националните парични единици и повишаване на риска за страните. Въпреки някои напрегнати ситуации като отлагането на транша, изоставането е наваксано и сега споразумението на Румъния с МВФ съответства на договорената програма, посочва Пал.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ