БСП в София обмисля да поиска намаляване на такса смет
Между 2014 и 2020 г. Столичната община е събрала от столичани 197 млн. лева повече, отколкото е похарчила за чистота
/ брой: 238
Деси ВЕЛЕВА
Общинските съветници от БСП в София обмислят да поискат намаляване на такса смет на столичани. Решението ще се вземе след като социалистите получат информация от кметството за изпълнението на план-сметката за чистота за миналата година. По първоначални данни то е 98 на сто, докато през предходните години едва достигаше 90 на сто. За първото деветмесечие на тази година изпълнението обаче е едва 67% и заради това има възможност да се намали такса смет, смята Иван Таков, лидер на столичните социалисти и председател на групата на БСП в Столичния общински съвет.
По време на първото обсъждане на бюджета за чистотата за следващата година в комисията по финанси Таков припомни, че БСП пет години поред настоява за намаляване на такса смет с около 10%, тъй като общината продължава да харчи за чистота по-малко, отколкото събира от столичани. Между 2014 и 2020 г. например в общинската хазна са влезли 197 млн. лева повече, отколкото са разходвани. Това са пари от такса смет, които трябва да се използват само по предназначение - тоест за дейности по чистотата. Парите обаче отиват за други дейности, категоричен бе Иван Таков.
22,51 млн. лв. повече за чистене в София през 2023 г. предвижда Столичната община в план-сметката по това перо. Така тя възлиза на 260,2 млн. лв. Разходите за събиране на битови отпадъци се предвижда да бъдат 78 млн. лв. или с 3,8 млн. лв. повече спрямо тази година. За поддържане на чистота в териториите за обществено ползване ще се отделят 101,5 млн. лв. От общината обещават да измият повече улици и булеварди с площ от 453 000 дка. 10,3 млн. лв. ще бъдат предоставени на кметовете на райони за почистване и косене на междублокови пространства. 74,7 млн. лв. са предвидени за поддържане на инсталациите за третиране и рециклиране на битовите отпадъци, както и за проучване, изграждане, експлоатация и закриване на депата за битови отпадъци, където изпълнението досега е най-слабо.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.