15 Ноември 2024петък01:54 ч.

Брекзит бардак

/ брой: 201

автор:Галина Младенова

visibility 3509

Британците за пореден път станаха за смях.  Изпращането в Брюксел едновременно на три писма, в които премиерът хем иска отлагане на Брекзит за края на януари догодина, хем обяснява, че кралството ще напусне ЕС на 31 октомври, все повече заприличва на шизофрения. Всъщност с този си ход Джонсън се опитва да надхитри не европейците, а собствените си парламентаристи, които го задължиха да иска отсрочка. Близо 4 години минаха, след като 52% от британците поискаха на референдум напускане на ЕС. След дълги и мъчителни преговори Лондон и Брюксел успяха да постигнат две споразумения как именно да стане разводът. Три пъти британските парламентаристи отхвърлиха първата сделка, а сега не бързат да гласуват за втората. Ето защо и Джонсън се принуди да се прави на тарикат и да изпраща неподписани писма в Брюксел. Тарикатлъкът му обаче може и да не мине, но с това да се оправят британските съдилища. А ЕС трябва да реши какво да прави с новото британско искане. Почти няма съмнение, че отсрочката ще бъде приета, въпреки че на всички им писна от сагата Брекзит.

Отначало беше трагично - никой не се радва на развод, след това стана смешно - британското иди ми-дойди ми предизвика голяма веселба. Сега вече нито ни е до сълзи, нито до смях - объркването е тотално, всички се чудят какво именно искат англичаните. Тяхното хем боли, хем сърби предизвика такъв бардак в общността, че май вече всички мечтаят да видят края на сагата Брекзит, дори и да е лош. Трагичното е, че това всъщност е само началото. Сделката между Лондон и Брюксел засяга само условията на развода и предвижда преходен период до края на 2020-а. След това обаче битките ще започнат отново, тъй като британците се надяват на търговско споразумение, близко до сегашния им съюз с общността. Постигането на такава сделка обаче нито ще е лесно, нито ще е бързо. Обикновено за това отиват години, а като се имат предвид британските претенции към европейските стандарти и регулиране, нещата изглеждат още по-безнадеждни. Това обаче ще е следващият бардак.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ