16 Ноември 2024събота06:29 ч.

Икономисти:

Бизнес средата в България е феодална

Държавата или някой местен господар прилагали избирателно права, които задължително трябва да бъдат спазвани

/ брой: 107

автор:Светлана Велева

visibility 1316

Тази феодална бизнес среда плаши инвеститорите и спъва държавата ни. Ние контактуваме с много външни инвеститори и се опитваме да ги привличаме чрез сделки по сливания и поглъщания, но факторите, които създават у нас неблагоприятна среда, са много. Това заяви Димитър Костадинов, управляващ партньор на "Ентреа Кепитъл", по време на форума "Шумът на парите".
Сред факторите, които спъват икономическия ръст, той посочи още демографската криза и застаряващото население, липсата на квалифицирани кадри, липсата на предсказуемост и нестабилността. Пазарът ни е привлекателен само заради евтината работна ръка, но това не е достатъчно и е нужна реформа.
За икономиста Георги Ганев първата основа реформа в България, без която нищо друго няма да потръгне, е реформата на съдебната система. Оказва се, че тези права, които трябва да бъдат спазвани и налагани от държавата, се прилагат избирателно, за някои важат, за други не, те се и тълкуват по най-различни начини. Поради това се изпразва съдържанието на понятието "правила" и се връщаме към феодализъм, където това какви права имаш и какво можеш да правиш се определя от някой господар, заяви Ганев. В такава среда няма как да има дългосрочен икономически растеж, допълва той.
Другите наложителни ключови реформи, свързани с човешкия капитал, са реформите в образованието, здравеопазването и трудовия пазар, посочва още Ганев.
Икономистът Георги Ангелов пък посочи, че за последните 20-30 години липсва голямо индустриално или химическо предприятие. "Тези, които бяха стари, си намериха място на пазара и работят. Проблемът е, че не можете да построите химически завод в България. Той ще е спрян или от местни и държавни власти, или от регулатори, протестиращи и др. Това, което е проблемно, са тежките процедури за големите индустриални предприятия. Те отнемат 10-15 години и никой не се наема да инвестира в тях - тук трябва да се поработи", казва Ангелов.
Според него и водещи икономисти перспективите сектори в икономиката най-общо могат да се разделят на две групи - експортно ориентирани и другите, които използват сравнителните предимства на страната ни.
Най-общо експортно ориентираните сектори са бързооборотни стоки - производство и преработка. Повечето компании обаче са с ниска добавъчна стойност, като изнасят суровини или материали. Хранително-вкусовата, леката промишленост и химическата промишленост доминират износа на страната ни, заяви Костадинов.
По отношение на втората група компании - тези, които се развиват на база на сравнителните предимства у нас, основно са от аутсорсинг индустрията. Оказа се, че когато говорим за пренос на данни, България действително е една от най-добре представените държави в Европа, смята Костадинов.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ