Българите не вярват, че властите могат да се справят с домашното насилие
/ брой: 36
Около 55% от българите не вярват, че полицията и правосъдната система у нас могат да се справят с шамарите у дома. Този дял се припокрива с дела на хората, които се определят като неинформирани по отношение на правните мерки, които може да се предприемат при случаи на домашно насилие. Това става ясно от национално представително проучване на Изследователския център "Тренд"” по поръчка на "24 часа".
Малко над две трети от българите (67%) смятат, че са необходими законодателни промени, с които наказанието при насилие у дома да се увеличи.
Четирима от десет души в България познават жертви на домашно насилие в своя кръг. За 18% от българите има случаи, в които домашното насилие е заслужено.
Да обиждаш и заплашваш не е домашно насилие, смята всеки четвърти запитан, за 15% шамарът е нещо нормално, както и да се проверява телефона на партньора, а 11% твърдят, че жертвите сами са си виновни.
Четирима от 10 души признават, че се е случвало на техен близък/близка или познат/позната да бъдат бити и ругани у дома. Това споделят 48% от анкетираните жени.
Социолозите регистрират висока чувствителност към домашното насилие - 82% от анкетираните смятат, че то е сериозен проблем за българското общество. Над две трети (69%) са на мнение, че има форми на агресия в семейството, които се приемат за нормални в обществото ни. Една четвърт (25%) определят като неприемливо поддържането на приятелски отношения с противоположния пол, когато си обвързан. Тези консервативни нагласи са по-характерни за мъжете, хората над 60 г., нискообразованите и жителите на малките градове и селата.