15 Ноември 2024петък09:32 ч.

Икономисти бият тревога:

Държавата е на косъм от катастрофа

Никога досега социално-икономическата ситуация не е била толкова опасна, предупреждават анализатори в писмо до президента

/ брой: 162

автор:Дума

visibility 1343

България е близо до финансова и социално-икономическа катастрофа, а ситуацията никога не е била толкова опасна. За това алармират в обширно писмо до президента Георги Първанов група икономисти, анализатори, учени и интелектуалци. Те призовават държавния глава за пълен анализ на държавното състояние и за спешно пренареждане на приоритетите в управлението. В писмото си експертите подробно описват рисковете, пред които е изправена финансовата и банковата система на България. Учените подлагат на убийствена критика политиката на правителството и твърдят, че от антикризисните мерки няма никакъв ефект. Те коментират, че бюджетната политика, прилагана от кабинета, е ортодоксална и отдавна отречена, както от историята и грешките направени през 30-те години на миналия век, така и от икономическите учебници.
Авторите на текста са категорични, че е крайно време да се сложи край на този "разпад", да бъде спасена икономиката на страната, като бъде конструиран един нов икономически и социален модел.
"Импровизацията в действията на правителството по отношение на противодействието на икономическата криза създава впечатлението, че управляващите не са способни да се справят с тези най-трудни предизвикателства, стоящи пред България", тревожат се авторите на писмото. За огромно разочарование ние се оказахме с правителство и политическа система неспособни да вземат дългосрочни и фундаментални решения, отнасящи се до развитието на страната, категорични са те. По-нататът се изброяват провалите на кабинета в основните сектори на държавата. Експертите алармират също, че БВП на човек от населението за 2010 г. е по-малък от БВП в края на критичната 1989 година. Тревога се изразява и от засилването на политическото напрежение, взаимните обвинения, политическите скандали и гражданските протести. Обществото е в остър конфликт, предупреждават експертите.
Те поставят и най-наболелите въпроси пред българстите управляващи: Как балансирането на бюджета ще подпомогне публичния сектор? Как свиването на разходите ще доведе до по-висока заетост и по-малка безработица? Как свиването на разходите ще стимулира растежа? Как ще се предпазим от бъдещи рецесии?
Незабавно трябва да започне възстановяването на икономиката ни, призовават анализаторите. Те твърдят, че няма друг начин освен смяна на икономическата политика. В края на писмото те призовават за спешен експертен разговор и откровен дебат върху причините, грешките и отговорностите за досегашната икономическа политика.
Писмото е подписано от проф. д-р Кръстьо Петков, Рачо Петров,  проф. Боян Дуранкиев, доц. Димитър Стефанов, доц. Петя Шопова, проф. д-р Димитър Иванов Духомир Минев от БАН и д-р Николай Радулов. Президентът е възложил на своя екип да се запознае със съдържанието на писмото и да се подготви за обсъждане.

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ