17 Ноември 2024неделя01:28 ч.

EК проверява кабинета за натиск върху регулаторите

Ако бъде констатирано вмешателство в независимостта, може да започне наказателна процедура срещу България

/ брой: 149

автор:Дума

visibility 1974

Европейската комисия проверява дали българското правителство е спазило европейското право при намаляването на съставите на Комисията за финансов надзор и Комисията за регулиране на съобщенията. Целта е да се гарантира, че двата надзорни органа са независими от външна намеса и политически натиск.
Това става ясно от отговорите на еврокомисаря по вътрешния пазар Мишел Барние и еврокомисаря по телекомуникации Нели Крус до двама евродепутати от БСП. Ивайло Калфин и Кристиан Вигенин сезираха ЕК, че намаляването на КРС и КФН носи риск за независимостта на органите.
Съставът на КФН беше намален от осем на петима членове през юни. Според писмото на Вигенин до Еврокомисията промените в състава на регулатора целят "да бъдат назначени политически по-удобни членове, които да са под прякото влияние на управляващото мнозинство".
В отговора си Мишел Барние пише, че страните членки са свободни да организират финансовия си надзор, както намерят за подходящо, но независимостта на надзорните органи е ключова. С тази цел Европейската комисия ще разгледа по-задълбочено основанията на уважаемия член на Европейския парламент, декларира Барние.
Ивайло Калфин пък алармира комисията за намаляването на състава на КРС от девет на петима членове и съкращаване на мандата им. Той пита дали това нарушава независимостта на органа, ограничава автономността му и позволява политически натиск. Еврокомисарят Крус е отговорила, че следи правното развитие в България, свързано с преструктурирането на КРС. "Комисията проверява съответствието на намаляването на състава на КРС с европейското законодателство. Комисията може да действа според правомощията си, ако стигне до заключението, че е нарушена независимостта на националния регулатор", пише Крус.
Ако Брюксел прецени, че промените в регулаторите не гарантират тяхната безпристрастност и независимост от политически и лобистки интереси, може да започне наказателна процедура срещу България за неспазване на европейското законодателство. ЕК тепърва ще се произнесе по въпросите на евродепутата от ДПС Филиз Хюсменова. През май тя предупреди за "осакатяването" на български регулаторни органи и в частност на КРС, Комисията за защита от дискриминация и Комисията за защита на конкуренцията.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ