13 Октомври 2024неделя02:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бедни ли?

/ брой: 22

автор:Светлана Велева

visibility 2764

Хората, които не искат да си ползват радиаторите, няма никакво основание да се считат за енергийно бедни, заяви вчера шефът на КЕВР Иван Иванов. Така де, хората си махат радиаторите не защото не могат да плащат за тях, а защото не искат да ги ползват. При средна температура зимните месеци навън от нула градуса до минус 10-20 за какво ти е отопление? Колко по-приятно е да стоиш на студ и да се гърчиш. Вярно, има хора с климатици - те си махат радиаторите, но колко да са тези домакинства? Повечето хора се лишават от парното не само защото нямат пари, но и защото не искат "Топлофикация" да ги краде с безумни сметки. Сметки от по 200-300 лв. на месец.
Да припомним и какво е енергийно беден - ако повече от 10% от дохода ти отива за отопление. При една средна заплата от 800 лв. 200 лв. сметка, дори само 100 лв., са много над 10%. А при минимална заплата, каквато получават стотици хиляди хора, какъв би бил процентът?! При 420 лв. какво по-напред да платиш - сметката за парно от 100 лв., за ток, за вода, за храна, за нужди на децата? Тези дни КНСБ изнесе данни по официални източници, че 78% от домакинствата ни живеят под или около ръба на бедността. А конкретно 2,2 млн. българи са под този праг с месечен доход от под 296 лв. От този доход 10% за отопление е 29 лв. - кой получава такава сметка за парно? Дори само за сградна инсталация без радиатори хората плащат по 60-100 лв. 30% от сънародниците ни пък са с просрочени сметки. Пенсионерите у нас са около 2,2 милиона и 60% от тях са с доходи под линията на бедност. Тези на минимална пенсия (157 лв.) дори са два пъти под тази линия. Дали тези хора си махат радиаторите, защото не искат да ги ползват, или защото не могат да си плащат сметките. А като не могат, "Топлофикация" като нищо ще заведе дело и ще им вземе жилището.
По данни от края на 2015 г. 60% от хората у нас са енергийно бедни, а изчислени по методологията на ЕС, която се използва и във Великобритания, реално 95% от домакинствата у нас са енергийно бедни. Нищо, че този месец енергийният министър Теменужка Петкова обяви, че само 30% са такива. За един месец народът позабогатя или удобно смениха "метода на изчисление"? Ама след като научихме, че ако се отказваме от топло, не е от безпаричие, утре може да се окаже, че въобще няма бедни. Само доброволно умиращи от глад и студ...

 

Ураганът "Кърк" опустоши Западна Европа

автор:Дума

visibility 1504

/ брой: 194

ООН разследва смъртта на мигранти в Атина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 194

Обвиниха бивш румънски министър, вземал подкупи

автор:Дума

visibility 1527

/ брой: 194

Фалшив Путин съобщи в ефир, че подава оставка

автор:Дума

visibility 1449

/ брой: 194

Сигурен неуспех

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1761

/ брой: 194

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 1618

/ брой: 194

Ще работим за справяне с демографската криза

автор:Юлия Кулинска

visibility 1520

/ брой: 194

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ