16 Ноември 2024събота15:28 ч.

Интервю

Петя Цанкова:

Даваме алтернатива на сегашната безпътица

Моята лична кауза е повишаване на качеството в средното образование, казва водачът на листата на “БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” в 13 МИР - Пазарджик

/ брой: 190

автор:Барбара Пейчинова

visibility 3173

Петя Цанкова е родена на 26 септември 1974 г. в Пазарджик. Омъжена, с едно дете. Завършила е висше образование в СУ „Св. Климент Охридски“ - образователна степен „Магистър“, със специалност „Математика и информатика“. От 2003 г. е преподавател по математика и информационни технологии, като към настоящия момент е учител в езикова гимназия "Бертолт Брехт"- град Пазарджик. Повече от 10 години е в политиката като общински съветник, председател на Общинския съвет на БСП в Септември, председател на Областния съвет на БСП в Пазарджик, член на Националния съвет на БСП и народен представител в 45-ото, 46-ото и 50-ото Народно събрание. За парламентарните избори на 27 октомври  тя е водач на листата на “БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” в 13 МИР - Пазарджик под номер 28 в бюлетината и преференция 101.


- Вие сте с престижна професия и обществено признание, какво Ви накара да влезете в политиката?
- Днес България преживява поредици от кризи, в това число и в сферата на образованието. За никого не е изненада, че в българското образование има сериозни проблеми. Липсва доверието и уважението към българския учител. Да, ние имаме прекрасни олимпийци, ние имаме няколко елитни гимназии, но това не е достатъчно, за да се компенсира сривът в средното образование. Немалка част от завършващите не притежават дори елементарни умения да четат и пишат с разбиране. Винаги съм отстоявала позиция, че задължителни участници във всяка образователна реформа трябва да бъдат учителите, които като преки участници в образователния процес със сигурност ще предложат най-адекватни решения.
- Вече няколко години се занимавате с политика, какви са достойнствата, подводните камъни, дефицитите и проблемите в тази сфера?
- Огромният проблем е липсата на доверие в българските политици. От друга страна, мнозинството граждани нямат доверие на основните държавни институции, в правораздавателните органи, липсва активното гражданско общество, хората смятат, че законите не са справедливи и не се прилагат еднакво за всички. Всичко това се отразява на работата на всеки политик, която става все по-трудна. Защото политиката е двустранен процес и основната роля трябва да бъде на гражданското общество, на съсловните и браншовите организации, откъдето да се маркират проблемите и предложенията за решаването им, а политикът да ги трансформира в законодателство.
- Какво може да се промени и по-важното от кого и как?
- Единствено само хората могат да променят всичко това. Първо с гласуване, второ с преодоляване на страха и трето с активизиране на гражданското общество. С примирение, апатия и безразличие няма как да се променят нещата. Слабата избирателна активност е предпоставка да се състави Народно събрание с нисък процент представителност от една страна, а от друга страна - превес да има платеният и корпоративен вот. Тук бих искала да се обърна към всички, които смятат, че гласът им няма да промени нищо. Напротив, ако повече хора гласуват, парламентът ще бъде израз на широката народна воля, а не на тяснопартийна мобилизация.
- Какви са основните послания на “БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” в настоящата предизборна кампания?
- Време е за решения! Неслучайно за мото на нашата кампания избрахме точно това. 100 решения - това предлагаме ние – не излишна конфронтация, не дребно заяждане. Ние сме пред поредни предсрочни парламентарни избори. С нашите 100 решения за България ние се ангажираме: да преодолеем социалните неравенства и да предотвратим демографската катастрофа, надвиснала над българския народ, да гарантираме безплатна, навременна, достъпна и качествена здравна помощ на всеки гражданин, да повишим значително образователното равнище на нацията, да направим икономиката по-конкурентна и да стимулираме създаването на нови, високоплатени работни места, да постигнем истински независима и ефективна съдебна система, бързо и справедливо правораздаване, както и пълно блокиране на корупционните практики, да отстояваме достойнството на България в международната политика и да работим за мир и сътрудничество между народите.
Като политици с лява идеология сме в дълг и на потребителите, в тази посока имаме изготвен законодателен пакет от 7 закона, които да гарантират защитата на потребителите.
- За първи път БСП се явява на избори в толкова широкоформатна коалиция от леви партии. Какво ви обедини?
- Обединението на левицата е ключов момент в сегашната кампания и основен противовес на разделението в страната. На фона на цялото разделение в парламента ние осъзнаваме, че можем да постигнем много, само когато сме ЗАЕДНО. Това е начинът за изход от кризата – силна, обединена левица, която да извади държавата от ситуацията, в която се намира. Факт е, че разделението в обществото беше насадено нарочно – така е много по-лесно слаби правителства да управляват. Ние не искаме слаба държава. Ние искаме силно общество, с което заедно да работим. "БСП–ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" дава алтернатива на безпътицата, пред която ни поставиха дяснолибералните правителства от последните години.
- Какви въпроси поставят пред Вас жителите на област Пазарджик при срещите Ви с тях?
- Най-голямата им болка е обезлюдяването в населените места, което води до закриване на училища и липса на усещане, че има живот. Демографският срив е комплексен проблем, резултат от 30 години преход и много допуснати грешки, включително и на БСП. Не отричам това. Последните 10 години обаче демографският срив се усеща особено осезаемо. Имахме политика изцяло конструирана върху инфраструктурни инвестиции. Не отричам смисъла им, но част от тях бяха хаотични и без ефект. Защо са ни например стадионите в населени места, в които има само възрастни хора? Инвестициите в човешки капитал имат много по-голяма възвращаемост. Това означава инвестиции в образование, здравеопазване, целеви социални мерки за младите семейства.
- Какъв модел на бъдещо управление предлага „БСП–ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА”  и кои биха били потенциалните ви партньори във властта?
- Отговор на този въпрос може да бъде даден след изборите, когато стане ясно разпределението на политическите сили. Последните няколко избора доведоха до силно фрагментиран парламент. Ясно е, че изборът на българския избирател не позволява еднопартийно управление и дори коалиция с два или три субекта. Ние отдавна твърдим, че изходът от кризата е експертен кабинет, от равно отдалечени от партиите фигури. Този кабинет трябва да стъпи на няколко ясни приоритета и да работи по тяхното изпълнение. Това е най-важното – да има реални цели, които да стабилизират и да подобрят ситуацията в страната. За БСП такива приоритети са: повече справедливост във всяка сфера – здравна, социална, образователна и правосъдна; укрепване на енергетиката и край на слугинажа. БСП има решение на конгрес, че с ГЕРБ и ДПС не може да се коалираме. Това решение може да се промени само от конгрес и това не става от днес за утре. В конгреса има близо 1000 социалисти. Ние имаме изключително сериозни различия с ГЕРБ и ДПС в политически план.
- Коя е Вашата лична кауза, с която влязохте в политиката и готови ли сте да работите за нея?
- Моята лична кауза е повишаване на качеството в средното образование и ще работя за това с всичките си компетентности! Дълги години и като учител, и като политик съм част от работни групи, в които анализираме проблемите в сектора и предлагаме конкретни мерки и решения. И за предстоящите избори на 27 октомври с колегите от Съвета по образование на БСП и коалиционните ни партньори разработихме и предлагаме основни решения, които да изпълнят поставената от нас цел – формиране на мислещи и можещи млади хора, с будно гражданско и национално самосъзнание, конкурентоспособни на своите връстници в Европа и в света. Реформата в средното образование трябва да стартира с пълен преглед и промяна на учебните програма. Превръщаме учениците в машини за възпроизвеждане на информацията, а не ги развиваме като мислещи хора с трайни знания и формирани умения. Задължително е намаляването на обема на учебното съдържание по всеки учебен предмет и увеличаване часовете за упражнения, творческо мислене, работа в екип. Това ще доведе до съществена промяна в качеството на училищното образованието в България. Винаги съм поддържала тезата, че в основата на икономически развита и просперираща държава стои образованата нация.
- Вашите последни думи в заключение - защо трябва да ви подкрепят?
- Днес не е време за популизъм, а за отговорност и за смелост. Днес е време за работещи и разумни решения и за можещи хора, които  да доведат тези решения до успех за народа и за страната ни. Вярвам, че ние от “БСП–ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ сме тези хора – отговорни, смели, знаещи и можещи. Подкрепете ни с номер 28 на парламентарните избори!

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ