14 Ноември 2024четвъртък23:30 ч.

Животът като кръстопът

В творческите си замисли и търсения Васил Риков слага ударението върху безпокойството от неспиращата нравствена деградация на нашата съвременност

/ брой: 268

автор:Продрум Димов

visibility 2313

Васил Риков е един от сравнително младите ни автори на проза. Първите си скромни, но нелишени от амбициозност разкази публикува още през 80-те години по страниците на "Родна реч" и други младежко-юношески издания. Все по това време, през 1981 г., излиза и дебютната му книга - сборник с разкази "Територия на дълга". Радушният прием сред читателите на първото му заглавие го зарежда с творческа енергия и през следващите години изпод талантливото му и напористо перо се раждат нови 13 белетристични произведения - роман, две повести и сборници с разкази. Неоспоримо свидетелство за подобен извод е появата и на най-новата му книга - "Премини под дъгата", която изд. "Българска книжница" издаде т.г.
Авторът неслучайно е онасловил така своята нова творба. Той се доверява на известното поверие, че всеки, който успее да премине под многоцветието на появилата се след дъжд дъга, ще бъде щастлив. Поверие, което, както сам той се изразява, дарява всяка човешка личност с надежда. А тя осмисля всеки житейски път и придава смисъл и съдържание на нашето съществуване. А животът, както споделя и самият писател, представлява своеобразен кръстопът на съдби, предначертания, мечти и желания.
Разказите му се отличават с разнообразния си сюжетно-тематичен обхват, но и с разнопосочната си идейност и емоционална обагреност. В едни от тях героите му разкриват своя нравствен облик у нас, а други препращат в работническите среди по строителните обекти в Чехия. Но всички ни докосват до най-обикновени поведенчески прояви, които са реално отражение на съвременната действителност. И всеки разказ е част от отделен човешки свят.
В някои творби усещаме нелицеприятния досег до битуващите негативни явления, от които постоянно се задъхва съвременното ни общество. Други разкази са приятен и живителен отдушник за читателя. В немалко страници обаче авторът ни връща към незабравимите си романтични гимназиални години, носещи полъха на великата и безсмъртна магия на любовта. В книгата има и творби, в които откриваме присъствието на изненадващи човешки прояви или пък на драматични преживявания, които поставят на непоносими изпитания човешката воля и психика. Но ми се струва, че в творческите си замисли и търсения Васил Риков съзнателно слага ударението върху безпокойството от неспиращата нравствена деградация на нашата съвременност.
При изграждането на образната система писателят е подходил твърде пестеливо в стилно-езиков план, умело вплита при изграждането на отделните образи подходяща диалогична реч.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ