15 Ноември 2024петък12:37 ч.

Алиосман Имамов:

В новия бюджет ще има мерки за растеж

Правителството няма да постави на риск икономиката и доходите на хората, казва депутатът от ДПС

/ брой: 219

автор:Милена Николова

visibility 1426

- Обвиняват правителството на Орешарски в нереалистични обещания, доколко наистина написаното в програмата за по-нататъшно управление може да се изпълни?
- Основната характеристика на тази програма, която се различава от програмните действия на предходното правителство, е това, че очертава ясно приоритетите на управлението. За разлика от правителството на ГЕРБ, където нямаше никакви или почти никакви опити да се надникне в бъдещето или да се определят приоритетите на управлението. От ГЕРБ не си направиха труда за четири години в парламента дори да внесат една програма. Правителството на Орешарски дава ясна представа за това какви са управленските му намерения, по какъв начин ще работи и в какви посоки. Инвестиционната политика е един от основните акценти в тази програма, защото има решаващо влияние по отношение на заетостта. А оттам - косвено отношение и към доходите на хората.
- Приходната част ще позволи ли да се отговори на очакванията на хората за икономически ръст?
- Да, това е другият въпрос, който също е засегнат в програмата, защото много скоро ще обсъждаме как ще изглежда бюджетът за следващата година, по какъв начин ще се осигурят необходимите приходи и как ще се увеличи събираемостта, както и отношението по ефективността на разходите.
- Постен ли пак ще е бюджетът? Нашата икономика е напълно обвързана с европейската, как може да се противостои на кризата?
- Не мога да кажа, че ще има чувствителни различия с текущия бюджет, но в никакъв случай няма да може да бъде наречен постен. Най-вече заради факта, че в този бюджет ще бъдат заложени мерки за финансиране на растежа, на първо място, и на второ място, мерки за увеличаване на социалните плащания, които трябва поне частично да решат тежкия проблем с ниските доходи у нас.
- Как ще се гарантират социалните плащания, които са залегнали в програмата за управление, вашите опоненти постоянно ви атакуват, че се правят неизпълними разчети.
- Вие поставяте важния въпрос за резервите. Има резерви. Имаме едни очаквания, които ще бъдат заложени в бюджета, основните резерви са скрити във възможността да се повиши ефективността на публичните разходи. Да се направи така, че с 1 лев събрани данъци и други такси от населението да се произвежда повече обществен продукт, т.е. да се повиши тази ефективност, това ще създаде нови резерви, които да бъдат насочени в тези направления.
- България е страна с много ниски данъци, нисък ДДС и други, наскоро от публикувана статистика стана ясно, че това не се отразява за по-голям обем инвестиции. Как очаквате да се увеличи интересът към България като място, където може да се прави бизнес?
- Не съм много сигурен, че България е с най-ниския ДДС, сигурно има страни с по-ниски нива, големият проблем с ДДС е диференцираната ставка. България се пази от диференцирани ставки и според мен този въпрос трябва да се дискутира, защото повечето страни, особено развитите, имат диференцирани ставки за някои групи стоки - като хранителните продукти, книгите, учебниците, лекарства...
- Смятате, че може да се намали ДДС за тези пера от първа необходимост ли?
- Казвам, че трябва да има дискусия по този въпрос и да не се отхвърля с лека ръка необходимостта и ползите от една диференцирана политика по отношение на ДДС.
- Преди време вашата парламентарна група беше категорично против отмяната на плоския данък, все още ли мислите по този начин?
- Да, ние продължаваме да смятаме, че плоският данък не е изчерпал своите възможности и трябва да продължи да съществува, но ние поставяме въпроса и за необходимостта от преосмисляне на съществуването на необлагаемия минимум към този плосък данък. По този начин бихме могли да решим въпроси, свързани с голямата диференциация по отношение на доходите. Така че по този въпрос също ще искаме дискусия. Това означава плосък данък с необлагаем минимум.
- Очаквате ли събираемостта да бъде такава, че през следващата година да не се стига до актуализация на бюджета?
- Твърде рано е да се говори за това, защото още нямаме информация по отношение на макрорамката и по отношение на общите параметри, но съм убеден, че сегашното правителство ще бъде достатъчно категорично и внимателно в планирането на приходите и разходите, така че българската икономика да не се поставя в условия, при които ще има риск за икономическия растеж и за доходите на хората.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 145

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 129

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 130

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 126

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 118

/ брой: 219

Сицилия - Душата на Италия

автор:Ина Михайлова

visibility 154

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 159

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ