Няколко думи
Срам
/ брой: 27
- Дадох последните си пари на племенницата, че те нали са отдавна без работа.
- А ти? С какво ще преживееш?
- Взех 100 лв. бърз кредит. След две седмици, като пуснат пенсиите по картите, веднага връщам кредита и с другите ще изкарам някак...
Проучване показва, че близо половината българи - 43%, имат една дебитна карта. Други 31% имали по два електронни платежни инструмента, а 20 на сто разполагат с повече от две карти. Какво от това? След като в тях няма достатъчно пари, за да посрещнат хората дори най-неотложните си нужди. И с тези карти сме досущ "на гол тумбак - чифте пищови".
От години сме първенци в ЕС по най-голяма, най-крещяща пропаст между бедни и богатити. Разликата в доходите между най-сиромашните и най-състоятелните в днешна България е над осем пъти. Предвид кризата, тази разлика в доходите се е задълбочила болезнено през последната близо година, но не е от вчера. Минималните ни заплати са най-ниските в съюза. Шесторна е разликата между най-ниската и най-високата заплата. У нас е най-голям делът на хората, застрашени от бедност - близо 33 на сто от населението. Най-много работещи бедни... Можем да продължим с изреждането на тези мрачни и срамни за социалната ни и всякаква политика факти. Бедняците на Европа сме!
Най-новите данни на КНСБ показват, че 2542 лева са жизнено необходимите средства за издръжка на живота на 4-членно домакинство от двама възрастни и две деца, или малко над 635 лева на човек. Най-много са поскъпнали хранителните стоки от първа необходимост и основно заради това от началото на годината издръжката е скочила с 25 лева. Реалността във възможностите на хората обаче е такава - 65 процента или почти две-трети от домакинствата у нас живеят с общ доход под необходимите средства.
Ами тези без заплата? По официални данни над 400 хиляди са останали без работа заради кризата. Колко са успели да намерят препитание е гъвкава тема според това кой я интерпретира. Ако от време на време наблюдавате обявите за работа, може би сте забелязали, че предлаганите в момента заплати са по-ниски за същите позиции отпреди кризата. От бизнеса по наемане на хора пък изчислиха, че реалната безработица е 12-13 на сто.
Друга сметка на експерт сочи, че досега кризата била струвала на държавата 5,5 млрд. лв. Ако управляващите са изхарчили толкова пари, защо затънахме така тежко? И дали наистина най-нуждаещите са получили подпомагане, както крещи властта от телевизорите. Абсурдите в милата ни родина се задълбочават все повече и разликата между реалността и представяното за реалност е все по-дълбока. С тази политика по доходите, за жалост, все повече ще се запътват към Терминал 2, други - към по-добрия свят. Срам!