10 Юли 2024сряда12:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Трансформациите на Джафери

От подножието на Шар до върха в Скопие

/ брой: 18

автор:Дума

visibility 420

Националистите в РСМ са в ступор, като този път за него не са виновни “бугарите-татари”, а фактът, че страната за първи път ще бъде оглавена от етнически албанец. Досегашният председател на парламента Талат Джафери ще поеме поста технически премиер до вота през пролетта. Функцията е уж служебна, но с голяма политическа тежест, която по правило не се предава на представители на малцинства.  Самият Джафери е противоречива, понякога скандална личност, известна широко в Западните Балкани, но незаслужено игнорирана у нас в България.
Джафери е роден на 15 април 1962 г. в малкото, разположено в подножието на Шар планина, село Форина, Гостиварско. Както често се случва с бедните, но будни деца, представители на малцинствата, той се насочва към армията като един от малкото възможни пътища нагоре по обществената стълбица. Завършва Военната академия на сухопътните сили на Югославската народна армия в Белград, а след това специализира по  командно-щабни дейности във Военна академия „Генерал Михайло Апостолски” в Скопие.
От 1985 до 1992 г. е офицер е в ЮНА, след обявяването на независимостта на Македония през 1991 г., става старши офицер в новосформираната Армия на република Македония (АРМ). Там, разположен в Тетово, участва в краткия но кървав етнически въоръжен конфликт през 2001 г. между албанци и македонци.
На 28 април, в деня на клането във Вейце, което е спусък на конфликта, той е дежурен командир в казармата в Тетово. Няколко дни по-късно той дезертира и се присъединява към  “Армията за национално освобождение” (АНО), сепаратистка организация, позната и като “Македонската Армия за освобождение на Косово”, която се бори срещу македонските сили за сигурност за отцепването на албанския северозапад на Република Македония и присъединяването й към Косово. Там получава псевдонима “Командир Форина” (на родното си място).
В биографията, публикувана на сайта на парламента, тази част от кариерата на Джафери не се споменава. Има необяснима дупка в хронологията. От офицер на АРМ “Командир Форина” изведнъж през 2002 година става депутат от редиците на албанската партия Демократичен съюз за интеграция. Остава мистерия дали самият Джафери или службите на парламента са избегнали в биографията периода като полеви командир в АНО.
През 2004 г. Джафери става заместник-министър на отбраната, после пак за известно време е депутат, а през 2013 г. в правителството на Никола Груевски е избран за министър на отбраната. Изборът на Джафери на поста предизвика голямо разделение и ожесточени реакции. Иначе инертните македонци за малко да съберат нужните 150 000 подписа, необходими за свикване на референдум дали гражданите са съгласни с избора на министър.
Около назначаването на Джафери са организирани и етнически протести в Скопие, които прерастват в сблъсъци с полицията. На първия протест етническите македонци протестираха срещу назначаването на Джафери, а на следващия ден албанците излизат на контрапротест. В двата дни на насилие са ранени около 30 души, а кадрите в медиите запечатват до болка познати сцени на изпепелени автомобили, автобусни спирки и контейнери за смет.
По време на мандата си като министър, без ескорт на униформени офицери, министърът на отбраната се поклонява пред паметника на АОК в Слупчане по повод 12-ата годишнина от Рамковото споразумение, което с посредничеството на САЩ и ЕС уж уталожва етническото напрежение между албанци и македонци. Сред присъстващите министри от ДСИ и сътрудници на правителството няма нито един македонски представител. Министър Джафери отказва да отговори дали идват лично или като правителствена делегация.
Националистите от ВМРО-ДПМНЕ и техните поддръжници нямат нищо против бившия командир на ОНА на поста министър на отбраната в тяхното правителство и да ръководи македонската армия. Но изведнъж обръщат палачинката, когато през 2017 година Джафери е избран за председател на парламента през 2017 г., този път с помощта на СДСМ. Депутати от ВМРО-ДПМНЕ, които до преди няколко месеца се прегръщаха с албанеца, обявяват новото му назначение за “опит за преврат” и се опитват да попречат на избора му за председател на парламента с викове "предател" и пеене на македонския национален химн. На следващия ден настъпва един от най-черните дни в македонската демокрация - така нареченият “Кървав Четвъртък”. Демонстранти, сподвижници на ВМРО-ДПМНЕ, нахлуват в сградата на парламента. Стига се до физическа саморазправа, като дори имаше хоспитализирани депутати, сред които и бъдещия премиер Зоран Заев. В крайна сметка, според злите езици - с намесата на някои посолства, вотът минава и Джафери става първи албанец на поста председател на парламента.
Но и на тази позиция Джафери е следван от скандали и конфликти. Заслужава си да се спомене как синът му Берлет е положил адвокатски изпит преди да завърши правния факултет на Скопския университет.  Съмнения буди и дъщерята на Джафери, която бързо напредва в кариерата си и е избрана за член на Надзорния съвет на топлофикацията в Скопие. Разбира се, той отговаря, че фактът, че те са деца на председателя на парламента не трябва да им пречи, като всички останали граждани да участват в конкурсни изпити и да бъдат назначавани на държавна служба.
Допълнително на поста председател на парламента той е известен едновременно и с острия си, понякога нецензурен език, но и с богата ерудиция и задълбочено познание, до най-дребен детайл, и на законите на Република Македония, и на парламентарния устав, което го прави опасен противник за опозицията. “Специалитет” на Джафери са многочасовите речи, изпъстряни понякога с цитиране на стихотворения и цели пасажи от романи,  които са използвани като тактика на обструкция, за да се блокира или поне забави приемането на неудобни закони.
Разбира се понякога устните спорове прерастват в юмручни - през 2018 година само бързата намеса на квесторите спира бой между тогавашния председател на ВМРО-ДПМНЕ Груевски и председателя Джафери.
Председателят на парламента Талат Джафери също има досие и е криминално проявен. През 2009 г. съдът в Тетово налага условна присъда от 6 месеца затвор на тогавашния депутат от ДСИ. Джафери е признат за виновен за участие в тълпа, която възпрепятства полицейските служители при изпълнението на техните задължения по време на протест на албанската етническа партия. .
И така със скандалите и до днес. След оставките на правителството на Димитър Ковачевски Джафери е избран за председател на техническо правителство, което  ще ръководи страната в 100-те дни преди парламентарните избори са насрочени за 8 май. И както винаги при назначаването му на даден пост, може да се стигне и до опасно напрежение.

Само 35 души остават в ТЕЦ "Марица Изток 3"

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 129

Правителството продаде ДЦК за още 200 млн. лв.

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 129

Икономиката в България ще нарасне с 2,3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 129

Денонсиране на договора с България

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 129

Европа е притеснена от визитите на Орбан

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 129

ЕС замразява процеса по присъединяване на Грузия

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 129

НАТО отбелязва 75 години от създаването си

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 129

Политика на писмата

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 129

За секретната "индикативност"

visibility 75

/ брой: 129

Отвратителна вакханалия

visibility 52

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ