10 Септември 2024вторник00:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БСП предлага да се спре продажбата на оборудването на АЕЦ „Белене“, докато не се изясни може ли да бъде използвано то в Козлодуй

автор:Дума

visibility 6663

„БСП за България“ още днес ще внесе проект за решение, с което да бъде спряно решението от 6 юли миналата година, докато не се изясни могат ли да се използват парогенераторите и други оборудвания от Белене за АЕЦ „Козлодуй“. 

Това стана ясно по време на изслушването на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов в Народното събрание във връзка с продажбата на оборудването на АЕЦ „Белене“ на Украйна. 

„Преди година Народното събрание прие решение, което е в ущърб на българската държава и на българската енергетика, но десните политически сили тогава решиха, че трябва да направим един подарък на Украйна. Буди недоумение обаче, че продаваме оборудване на държава, която е във война, но видите ли, може да се доизгради собствена ядрена централа, а ние в България не можем“, заяви заместник-председателят на Народното събрание от „БСП за България“ Драгомир Стойнев. 

„Знаем, че има аварии в АЕЦ „Козлодуй“. Ако искаме, примерно, нов парогенератор, няма откъде да го вземем или ако намерим такъв, ще е на изключително скъпа цена – много по-голяма от осемте парогенератора, които изпращаме в Украйна. Не е ли далновидно това оборудване да бъде използвано за резервни части за АЕЦ „Козлодуй“, посочи Стойнев. 

„Ако Вие сте истински български министър на енергетиката, днес трябваше да внесете предложение за спиране на това решение на Народното събрание. Ние, от БСП, още днес ще внесем такова решение и Ви призовавам, като отговорен български министър, да се присъедините към нас“, обърна се към министър Малинов председателят на ПГ „БСП за България“ Борислав Гуцанов. 

„Знае се, че в момента има проблем с парогенератора на 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“.  Видно е, че парогенераторите от Белене могат да бъдат използвани в Козлодуй. Ясно е, че за срок от 3-4 години не могат да дойдат нови парогенератори. Какъв е проблемът тогава да се подходи максимално разумно в интересите на енергетиката на България“, попита той. 

„Много ми се иска в 50-ото Народно събрание да има повече разум и да се говори повече за реални възможности за излизане от тежката ситуация, в която се намира не само българската енергетика, но и икономиката и държавността в България. Затова съм учуден, че днес в тази зала се говореше за украинските интереси много повече, отколкото за българските интереси“, каза още Гуцанов от парламентарната трибуна. 

Според него, освен изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, България има огромна нужда и от довършването на проекта „Белене“. 

„В момента говорим за една продажна цена от 1,2 млрд. лв. Как ви се струва тази цена срещу евентуалното изграждане на 7-и и 8-и блок за около 30 млрд. долара? Трябва да бъдат изградени, няма две мнения по този въпрос, нека е и по друга технология, но първо да се види разумна ли е тази цена, възможно ли е да се изплати и каква ще бъде цената на тока в България“, посочи социалистът. 

Той изрази недоумение защо България се отказва от проекта „Белене“, когато той е в пъти по-евтин и още повече в момент, в който се вижда, че част оборудването може да се използва на площадката в Козлодуй. 

„Нека подходим така, както изискват интересите на страната ни“, призова Борислав Гуцанов народните представители. 

 В аргументацията си той се позова на данни, според които в момента потреблението на ток в България е около 38 млн. мегаватчаса годишно, а до 2050 г. ще са необходими още около 80 млн. 

„Откъде ще дойдат тези мощности за един период от 25 години, като и най-бързите срокове за изграждането на 7-и и 8-и блок са много повече от 10 години? Единствената възможност е „Белене“ да стартира, защото там срокът е много по-кратък“, категоричен бе Гуцанов.

Всеки четвърти българин живее на студено

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 171

Сметките за ток стават електронни

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 171

С 1,97 млрд. лв. повече са събраните данъци

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 171

Пети сме в ЕС по качествени плажове

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 171

Мицотакис обеща по-социални политики

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 171

Хиляди на протест срещу политиката на Макрон

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 171

Възможен е нов атентат в Словакия

автор:Дума

visibility 844

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 1943

/ брой: 171

В дълг пред Девети септември

автор:Боян Бойчев

visibility 946

/ брой: 171

Вози се на кола

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1355

/ брой: 171

Ядреният терорист НАТО

автор:Юри Михалков

visibility 964

/ брой: 171

БСП обедини лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 1049

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ