Шоково
/ брой: 101
Мая ЙОВАНОВСКА
Българските потребители с "нетърпение" очакват поскъпването на парното и топлата вода, което трябва да влезе в сила от 1 юли. Засега топлофикационните дружества не са обявили нищо официално като заявка за новите цени, но се оказва, че желаното от тях повишение варира от около 30% - за София, до над 330% - за Велико Търново.
И това ако не е шоково поскъпване?!
Ако КЕВР одобри подобно драстично повишение на топлофикационната услуга, това означава, че парното в столицата от 98 лв. за мегават час ще скочи на 127 лв., а това във Велико Търново - от 107 на 464 лв. на мегават.
През последната година цената на газа, който е основната суровина на топлофикациите, се повиши няколко пъти. Но пък и не е ясно в каква посока ще тръгне тя през юни и юли предвид развитието на отношенията ни с "Газпром".
Та, положението не изглежда никак розово. А преди дни министърът на енергетиката Александър Николов все пак призна, че поскъпването вероятно ще е с няколко десетки процента.
В последно време експерти се надпреварват да прогнозират, като повечето говорят за повишение между 30 и 50%. Кой обаче е очаквал искане за 200-300% по-високи цени?
И нямаше да е толкова страшно за бедния български потребител, ако това бе единственото драстично поскъпване, което чука на вратата му. Пък и парното касае по-малко от 20% от българите. Другите се топлят с дърва, пелети, ток - кой с каквото може. И ако може. Защото сме "първенци" в Европейския съюз по най-висок дял от населението, което стои на студено през зимата, защото няма финансовата възможност да поддържа човешки температури в жилищата си.
Годишната инфлация вече гони 20%. Т.нар. лична инфлация обаче е много по-голяма и всеки я усеща по джоба си, като влезе в магазина. 50-100 лева вече за нищо не стигат. Храните поскъпнаха драстично и повишението в цените на стоките и услугите от малката потребителска кошница е много по-голямо от средната инфлация. 30, 50, за някои стоки скокът вече гони 100%.
КЕВР би трябвало да направи своите изчисления. И, ако успее, да намери някакви резерви, за да сведе до минимум поскъпването. Но дори то да се вмести в смятаните за минимум 30%, и те ще са много за българския потребител. Който покрай огромната инфлация най-вероятно или ще стои на студено, или просто ще престане да си плаща сметките за парно.