14 Ноември 2024четвъртък17:20 ч.

Сагата "Брикел"

/ брой: 238

автор:Христо Христов

visibility 3318

Неочакано развитие може да получи сагата със затварянето на "Брикел" АД - Гълъбово, коментират експерти, като напомнят, че неотдавна България сключи споразумение за износ на електроенергия за Турция след 7-годишно прекъсване. Това стана при посещението на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган в София миналата седмица.
"НЕК очаква приходите й от износ на ток за Турция, който ще се възстанови в началото на ноември, да достигнат 200-250 млн. евро за периода до края на 2011-а", съобщава пред Медиапул изпълнителният директор на държавното дружество Красимир Първанов. И уточнява, че дружеството е обявило търг за капацитет за износ. Разпределен е в два лота от по 80 МВ за ноември и също толкова през декември т.г. За цялата 2011-а. капацитетът е разпределен в два лота от по 250 МВ. "Искаме да видим как с малка мощност ще стане търговията през следващите два месеца и какво ще е поведението на системата. И, ако всичко е нормално, да се тръгне с по-големите доставки", допълва Първанов.
Пак там той изразява притесненията си, че заради удължени ремонти в АЕЦ страната ни може да не разполага с необходимите количества ток, за да осъществи износа, и е възможно някои фирми да си купят по-евтина енергия отвън и да ползват мрежата ни само за транзит.
Нищо не казва обаче шефът на НЕК какво ще стане, ако държавата наистина отиде към спиране на мощносттите на "Брикел", които са малки, но загубата им води до нарушаване на целия баланс.
 Защото, ако се вярва на зам. изпълнителния директор на частната компания инж. Георги Златев, спирането на ТЕЦ "Брикел" ще повлече след себе си спиране на съседната италианска централа "Енел Марица изток 3". Причината е чисто технологична - на територията на "Брикел" е захранването на помпената станция за "Енел". Два часа след дърпането на шалтера италианците трябва да спрат работа.
Без захранване ще остане и площадката на американската ТЕЦ "АЕS", където и без това никой не е в състояние да каже кога ще завършат предпусковите операции. А на новата мощност се е разчитало, като са правени сметките за договора с Турция. На практика (за неопределен срок от време) комплексът "Марица изток" ще остане с една-единствена работеща централа - държавната ТЕЦ "Марица изток 2", която, колкото и да е мощна, не е в състояние да осигури нормално подаване на топло и светло не само за износ, но и за вътрешността.
От МИЕТ предпочитат да мълчат по темата, за да не лъсне истината, че нещо в институциите не е наред - МОСВ настоява да спре подаването на въглища за "Брикел" и тя да спре, а от енергетиката са наясно, че това ще бъде не само "удар под кръста" за финансово нестабилната НЕК, но и "мина със закъснител" при изпълнението на междудържавните договорености.
При посещението си в ТЕЦ "Марица изток 2" през седмицата министър Трайков предпочете да замълчи по поредния "горещ картоф", подхвърлен му от неговата екоколежка Нона Караджова.
Замълчаха и от държавните "Мини Марица изток" ЕАД, за които спирането на въглищата към "Брикел", а оттам и към ТЕЦ "Марица изток 3" в Димитровград ще донесе многомилионна загуба на финанси през 2011 г.
Синдикалистите обаче в мините пресметнаха, че загубата от поредния административен удар върху работата им ще доведе до свиване на инвестиционната програма, а оттам и до изхвърляне на нова порция безработни на улицата.
Дали всичко това ще бъде разбрано от премиера Бойко Борисов, питат се специалистите и гадаят какъв ще е полезният ход. А той е един - вземане на политическо решение частното "Брикел" да остане да работи, макар и с наполовина от мощностите си, независимо от възможността съдът в Люксембург да реши да ни наложи глоби заради нарушения в областта на екологията. За да бъде отложена глобата или поне да бъде "омекотена", държавата преразпредели квотата за парниковите газове и предаде на "Брикел" остатъците от спряното "Кремиковци". Поне така предлагат от КТ "Подкрепа", но не са особено големи оптимисти, че ще бъдат разбрани. Особено след последните скандали с правителствените представители на различни нива.
 

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ