16 Ноември 2024събота17:38 ч.

Няколко думи

Порочно управление

/ брой: 167

автор:Мая Йовановска

visibility 1128

Поредно доказателство за меко казано порочното управление на държавната собственост по време на последния кобинет на Борисов "изгря". Този път фактите са установени от Сметната палата, която е направила одит за управлението на компаниите под шапката на икономическото министерство през 2018 и 2019 г., когато министър беше Емил Караниколов (вж. статията "Караниколов управлявал държавната собственост неефективно"). А то - управлението, е било неефективно.

Караниколов беше отстранен от Министерството на икономиката миналата година заедно с още трима министри - Горанов, Маринов и Ангелкова. Това беше опит на Борисов да убеди протестиращите срещу корупцията в неговото управление да се откажат от исканата оставка на правителството му. Първоначалните мотиви бяха, че някои министри били свързани с ДПС и Пеевски. Мотивите, изложени при самата смяна, се оказаха съвсем различни. Сред заключенията на одиторите обаче е изводът за огромно кредитиране от ББР на търговска верига за техника и за производството на тютюневи изделия. Факт, установен от палатата.

Одитът потвърждава изнесените от настоящия икономически министър Кирил Петков изкривявания в ББР. Чрез тях банката е била превърната в синоним на касичка, която налива пари в приближени до бившата власт.

Половината от парите са отивали в големи предприятия в разрез с функцията на ББР да насърчава малки и средни фирми. 

Друг "интересен" щрих от доклада е, че заплатите на членовете на УС на ББР са били два пъти по-високи дори от тези на УС на БНБ. Получавали и допълнително възнаграждение. Затова не е учудваща сагата с многократните неуспешни опити на Петков докато смени ръководството на банката.

Извън ББР одититът установява, че Караниколов като министър по-скоро е контролирал държавната "Плод-зеленчук" в Габрово, но не и големи и важни за икономиката компании като ВМЗ и "Кинтекс". Липсвали правила. Министърът на практика не е контролирал 56% от стойността на дълготрайните материални активи на търговските дружества, на които е принципал, защото са собственост на холдингово дружество. Става въпрос за прословутата ДКК с над десетина дъщерни дружества, някои със значителни обороти, активи и капитал, сред които и станалата нарицателна в раздаването на държавни милиони "Монтажи".

Та така, докато ни сваляха звезди и се хвалеха от всеки телевизор, правилните чекмеджета са се пълнели! Не забравяйте това! Идат избори!

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ