Няколко думи
Порочно управление
/ брой: 167
Поредно доказателство за меко казано порочното управление на държавната собственост по време на последния кобинет на Борисов "изгря". Този път фактите са установени от Сметната палата, която е направила одит за управлението на компаниите под шапката на икономическото министерство през 2018 и 2019 г., когато министър беше Емил Караниколов (вж. статията "Караниколов управлявал държавната собственост неефективно"). А то - управлението, е било неефективно.
Караниколов беше отстранен от Министерството на икономиката миналата година заедно с още трима министри - Горанов, Маринов и Ангелкова. Това беше опит на Борисов да убеди протестиращите срещу корупцията в неговото управление да се откажат от исканата оставка на правителството му. Първоначалните мотиви бяха, че някои министри били свързани с ДПС и Пеевски. Мотивите, изложени при самата смяна, се оказаха съвсем различни. Сред заключенията на одиторите обаче е изводът за огромно кредитиране от ББР на търговска верига за техника и за производството на тютюневи изделия. Факт, установен от палатата.
Одитът потвърждава изнесените от настоящия икономически министър Кирил Петков изкривявания в ББР. Чрез тях банката е била превърната в синоним на касичка, която налива пари в приближени до бившата власт.
Половината от парите са отивали в големи предприятия в разрез с функцията на ББР да насърчава малки и средни фирми.
Друг "интересен" щрих от доклада е, че заплатите на членовете на УС на ББР са били два пъти по-високи дори от тези на УС на БНБ. Получавали и допълнително възнаграждение. Затова не е учудваща сагата с многократните неуспешни опити на Петков докато смени ръководството на банката.
Извън ББР одититът установява, че Караниколов като министър по-скоро е контролирал държавната "Плод-зеленчук" в Габрово, но не и големи и важни за икономиката компании като ВМЗ и "Кинтекс". Липсвали правила. Министърът на практика не е контролирал 56% от стойността на дълготрайните материални активи на търговските дружества, на които е принципал, защото са собственост на холдингово дружество. Става въпрос за прословутата ДКК с над десетина дъщерни дружества, някои със значителни обороти, активи и капитал, сред които и станалата нарицателна в раздаването на държавни милиони "Монтажи".
Та така, докато ни сваляха звезди и се хвалеха от всеки телевизор, правилните чекмеджета са се пълнели! Не забравяйте това! Идат избори!