14 Ноември 2024четвъртък13:22 ч.

Нова комисия за Нотариуса ще проверява ВСС и прокуратурата

Мая Димитрова, Красимир Йорданов и Иван Петков от ПГ"БСП за България" станаха нейни членове

/ брой: 125

автор:Дума

visibility 1790

И в този парламент временна комисия ще нищи факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт с Мартин Божанов - Нотариуса и бившия следовател Петьо Петров-Еврото.
ДУМА припомня, че Божанов беше убит в края на януари т.г., а няколко месеца преди Еврото избяга от страната. И двамата са свързани с поръчкови дела, нерегламентирани контакти с магистрати и изнудване.
Комисията е от 21 народни представители, избрани на паритетен принцип – по трима от парламентарна група. Тя ще работи три месеца и трябва да установи всички факти и обстоятелства за евентуалното наличие на лица и организирани групи за влияние в съда.
Комисията трябва да проучи и фактите за евентуалното наличие на данни за бездействие на ВСС, на Инспектората към него, прокуратурата, МВР и другите компетентни органи за евентуално наличие на нерегламентирани обвързаности между Божанов и други лица, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика.
Сред задачите й е и да разгледа и анализира документи, да изслуша представители на институции, длъжностни лица и граждани, които могат да допринесат за изясняване на обстоятелствата. Предвижда се комисията да може да използва в работата си сведенията, информацията и документите, събрани по време на работата на предишната комисия в 49-ото НС.
Депутатите обаче не успяха да избере председател на временната комисия, тъй като никой от предложените Надежда Йорданова от ПП-ДБ и Златан Златанов от "Възраждане" не успя да събере необходимия брой гласове. Свикването на заседанията и дневния ред, ще става със заповед на председателя на парламента
Като членове на временната комисия влизат Георги Валентинов Георгиев, Маноил Манев и Георги Иванов  Георгиев от ГЕРБ, Хамид Хамид, Ертен Анисова и Цветан Енчев от ДПС, Надежда Йорданова, Лена Бориславова и Бойко Рашков от ПП-ДБ, Златан Златанов, Ивайло Чорбов и Виолета Кърпачева от "Възраждане". Мая Димитрова, Красимир Йорданов и Иван Петков са членовете от  "БСП за България", Павела Митова, Петя Димитрова и Ивайло Костадинов - от ИТН и Юлиана Матеева, Красимира Катинчарова и Росица Калинова от "Величие".

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ