14 Ноември 2024четвъртък08:39 ч.

Научният фонд потъна в мъгла

Единственото звено за финансиране на научни проекти тъне в тайнство и хаос, шефовете му се хвалят с... прозрачност

/ брой: 123

автор:Велиана Христова

visibility 2107

Фондът "Научни изследвания" в МОН изглежда си остава най-злополучното му звено, откакто конкурсната сесия през 2012 г. се провали, потънала в далавери и незаконно финансиране на обръч от фирми. След разследване на ДУМА и още два вестника те предизвикаха улични протести на учените и доведоха до смяната на министър Сергей Игнатов. Но и до днес единственото звено за проектно финансиране на науката у нас не работи както трябва. Оттам по няколко пъти годишно  идват съобщения за проверки - от прокуратурата, от МС, от АДФИ на финансовото министерство, от Сметната палата, от вътрешния одит на МОН, но никога не се казва какви нарушения са установили те. Висшият административен съд призна за незаконни 22 проекта, сключени с фирми, които би трябвало да върнат във фонда около 7 млн. лв. Заведени бяха дела, но

до ден-днешен няма публични данни

какво е движението по тях. Защото у нас се краде лесно, но крадците трудно се наказват, или по-точно никога не се наказват.
Оттогава се смениха 6-има министри, всеки с идването си обещаваше "сериозни промени във фонда", няколко пъти бе променян правилникът му - все в името на прозрачността, последната промяна е от юни 2014 г. В началото на тази година новият екип в МОН също обяви, че ще сменя правилника на фонда, но до момента не е сторил това.
Междувременно мандатът на Изпълнителния съвет (ИС) изтече и бе назначен нов състав. И това назначаване не мина като хората - първо в сайта на МОН бе оповестен един състав на ИС, но той същия ден бе свален и след това се появи заповед на министъра за нов състав - повечето от членовете на ИС са същите като досега. Според Тодор Танев част от предложените първоначално имена били в конфликт на интереси и затова са сменени в списъка. Новият състав на ИС си избра за председател отново проф. Венелин Енчев.
Заради неуредиците фондът на практика в последните 3 години не работеше. Знае се, че не са разплатени дори парите за проекти, сключени в предишни години, а без средства учените няма как да завършат изследванията си, нито да платят съфинансирането, което е задължително, ако проектите са по европейски програми и фондът ги подпомага. Мнозина учени се оплакват, че са загубили доверието на свои западни партньори, пък и нямат право да участват в нови конкурси, при положение, че не са завършили старите. През миналата година министър Анелия Клисарова обещаваше, че парите по сключените преди договори ще бъдат преведени, но и това в крайна сметка потъна някъде в смяната на служебни и редовни управленски екипи. Нещо повече - миналата седмица се разбра, че тази година няма да се финансира наука от новата оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020 г." (отначало тя уж трябваше да е програма специално за недофинансираната ни наука, пък сетне основната й част бе пренасочена към образованието). Ще бъдат обявени процедури само за финансиране на проекти в средното образование, а за науката щели единствено да се разработват "критерии за бъдещите операции". Е,

изследванията, както винаги, ще почакат...    

Все пак през юни м.г. Клисарова обяви дългоочаквания нов конкурс за проекти, който бе в областта на фундаменталните изследвания по приоритетни научни области, както и сесия за подпомагане на научна периодика. Конкурсът за фундаментални разработки бе обявен за 20,9 млн. лв. - на два транша през 2014 и 2015 г. Миналата година трябваше да бъдат финансирани проекти за 11,5 млн. лв., а останалите средства остава да се дадат през тази година. Какво се случи с тези пари обаче, никой не знае, понеже никакъв публичен отчет за тях фондът не е дал. Резултатите от конкурса трябваше да бъдат обявени до 30 септември м.г., а договорите да се сключат до 30 октомври, но цялата процедура се забави - очевидно в МОН всички престават да работят, докато чакат да дойде "новата метла" на следващото управление. Затова договорите са сключени едва в края на януари т.г. Но не търсете данни кому и за какво са дадени парите - списък на финансираните проекти в сайта на фонда просто няма. Публично известни са обаче възражения от някои учени и срещу този конкурс, като основните претенции са за това, че той е обявен за фундаментална наука, но кой знае защо са спечелили финансиране и приложни проекти. Поради апокрифността на спечелилите проекти обществеността няма как да разбере дали е така.
Всъщност, напоследък учените в България

слабо се интересуват от това, което става във фонда

Последното брожение бе през тази пролет, когато се разбра, че на работа в МОН е имал наглостта да се върне виновникът за корупционно източените 7 млн. лева през 2012 г. - тогавашният управител Христо Петров, който отгоре на всичко е получил обезщетение от 6 заплати. Такова нещо само в България може да се случи! Възмутен бе дори сегашният управител на фонда - бившият депутат от СДС Николай Христов, който също събира негативните оценки на академичните среди. Неотдавна в парламента депутати от ПФ внесоха проект за изменение в Закона за насърчаване на научните изследвания, който бе приет по времето на НДСВ, и в който насърчаване няма, има единствено нещо като устройствен правилник на фонда. Сред внесените идеи за промени има нонсенси като например в Изпълнителния съвет на фонда да участват и нехабилитирани лица (не е посочено за кои точно персони се прави това). Но поне се предлага най-сетне управителят на фонда да се избира от ИС, а не да се назначава от министъра. Но този проект за промени в закона едва ли скоро ще стане факт. В крайна сметка в научната общност в момента отношението към фонда се свежда до пренебрежителната фраза "умряла работа".
Опитах се от сайта на фонда да разбера поне нещо за това, което се случва в него. Намерих единствено стари обяви, че средствата за конкурсите през 2014 г. са били... редуцирани. Изпълнителният съвет е одобрил това. Защо и с колко са намалени парите и колко средства са дадени в крайна сметка - може само да се гадае. Забавени са и плащанията на чуждестранните рецензенти. Самият проф. Венелин Енчев в доклад до министъра тази пролет заявява, че за 2014 г. е имало 6,5 млн. лв. за стари плащания, но Николай Христов без основание не подписва разплащането. Затова пък, при целия абсурд във фонда, Изпълнителният съвет с протокол от 22 януари т.г. не просто е одобрил отчетния доклад на Николай Христов за 2014 г., ами му е и

благодарил "за добре свършената работа"! 

Според закона фондът всяка година трябва да има програма и план за действие, които включват намеренията за това какви конкурси ще се обявяват и с какво финансиране, какво ще се плати по сключените в предишни години проекти и пр. Тези основни задължителни документи за 2015 г. просто липсват! Така че какво работи фондът тази година и какъв му е бюджетът, изобщо не е известно. Единствено в края на въпросния отчет на Николай Христов за миналата година е записано, че през 2015 г. ще има разплащане за отчетени етапи на проекти за 2008-2012 г., при това кой знае защо - след решение на Министерския съвет (!). Ни дума за втори транш за проектите от 2014 г., нито пък за евентуални нови конкурси. Но - ще се увеличи щатът на фонда. От текущите обяви в сайта пък се разбира, че вървят едни процедури по двустранни договори с Германия и с Франция, които е трябвало да текат миналата година. И толкова. Затова пък в отчета за 2014 г. пише, че са направени промени за... повече прозрачност в работата на фонда. Оптимистична трагедия.     
През април т.г. министър Тодор Танев каза, че наистина има нови нередности по време на  последната конкурсна сесия във фонда. А преди 24 май той лансира друга идея - Научният фонд да се превърне в агенция към МОН. "Днес видях одитния доклад за Фонда за научни изследвания и в него има някои проблеми. Смяна ще има - току-що избраха нов състав, който не е нов. Фондът "Научни изследвания" в този вариант няма да удовлетвори никого", коментира министърът...
С две думи - надежда всяка тука оставете.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 801

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 896

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 785

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ