15 Ноември 2024петък03:32 ч.

Няколко думи

Кой ще дойде на вечеря

/ брой: 80

автор:Ева Костова

visibility 2037

Гладът идва, икономиката зацикля, предупреждават експерти. А у нас и сега има 80 000 работещи трайно бедни, 400 000 са с минимална заплата. Докато за довиждане кабинетът "Борисов 3" в оставка продължава да ни залива с фантазии за изключителните си "успехи", включително в социалната политика, обсъжданията в Европейския парламент и Европейската комисия по проекта на европейска директива за адекватни минимални работни заплати навлизат в решителна фаза. Правят се предложения по конкретните текстове на този важен документ.

Добре, че работата в Брюксел по този ключов за десетилетието социално-икономически проект върви на пълни обороти. Така, на принципа "Думам ти, дъще, сещай се, снахо", покрай останалите държави и България ще има най-сетне реален шанс най-ниското възнаграждение у нас да помръдне. Не според кефа на тоя или оня финансов министър, а по обективни критерии. 

Европейците мислят и върху понятия като заплата за издръжка, която да гарантира, че човек като ходи на работа и получава доход, той ще му помага да оцелява. За България това е изключително важно по простата причина, че у нас минималната заплата е едва наполовина от нужните средства за издръжката на живота...

Въпреки бездействието на кабинета "Борисов 3" по проблема за минималната работна заплата, най-сетне по команда от Брюксел вървим към момента, в който у нас ще има механизъм за определяне на адекватно минимално заплащане за труд. И ще се сложи край на административното му спускане "отгоре" и "според възможностите на държавния бюджет" - естествено, на остатъчен принцип... Защото още от времената на Дянков бе издигната в култ т.нар. финансова стабилност за сметка на оцеляването на работещите.

Освен това Брюксел слага юздите на работодателските своеволия, като обвързва участието на фирмите в обществените поръчки с фактори като социален диалог, спазване на трудови права, зачитане и развиване на колективното трудово договаряне. Хич няма да се хареса на някои работодателски организации, които все гледат да орежат правата на наетите. Апропо, обхватът на въпросното договаряне в нашата страна е изключително нисък - едва около 30 процента, докато Европа си поставя в пъти по-амбициозни цели. У нас обаче опитът сочи, че социалният диалог често се разпада и не води до консенсус, а минималната заплата се крепи с административни решения на принципа "Познай кой ще дойде на вечеря". 

На дискусия, инициирана от КНСБ, днес представители на изпълнителната власт, синдикалисти и българските евродепутати за пореден път ще си сверят часовниците какво и как да се промени в директивата.

Дано по стара традиция не остане само говорилнята...

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ