Кой плаща масрафа?
/ брой: 3
Покрай пандемията хвърчат милиарди. В последните месеци Борисов надскочи дори себе си. По стара гербаджийска традиция обаче всичко е без предварителна оценка, без план и без разписани очаквани резултати. Разбира се, не трябва да забравяме, че изборите чукат на вратата. Само за последния месец на злополучната 2020-а властта изхарчи близо 8 млрд. лв. Тази сума е своеобразен рекорд, защото е най-високото ниво на декемврийски разходи на държавата (то пък една държава!) в последните години. Например през декември 2017-а властта изхарчи 5 млрд. лв., а в края на 2018 и 2019 г. - по около 6,6 млрд. лв.
Същевременно заделеният ресурс за подпомагане на фирмите и гражданите в кризата е в пъти по-малък и още по-малък - в реално изражение. Резултатите са плачевни. Директно до хората в нужда стигнаха срамно малко средства, и то не навреме. Показателна е оценката на бизнеса, че и на синдикатите, които окачествиха правителствените мерки като неефективни. Заради сериозните, меко казано, недостатъци гордостта на властта - мярката 60/40, не успя да стигне и до 10 на сто от нуждаещите се. Основното "подпомагане" се оказаха кредитите, отпуснати от банките, за и без това силно задлъжнелите българи.
Проучване показа, че заради кризата над два пъти повече българи не могат да си плащат дълговете. Същевременно НАП се похвали с повече данъчни приходи през миналата година. Оказва се, че въпреки кризата и тежкото финансово положение, и бизнесът, и гражданите са внасяли добросъвестно данъците и осигуровките си.
Всички милиарди, които властта и лично Борисов харчи по неясен начин, са пари, събрани от нашите данъци и от новите държавни заеми, които ние и нашите деца ще плащаме. Та ако използваме приказката "Болен здрав носи", излиза, че властта харчи като луда парите на бедните българи за свои лични предизборни цели. Масрафът на Борисов ще е за наша сметка.