14 Ноември 2024четвъртък08:40 ч.

Конкурсът за млади таланти - за 17 път

Тази година състезанието за ученици и студенти е в областта на природните и социалните науки и на информационните и комуникационни технологии

/ брой: 72

автор:Велиана Христова

visibility 1654

Поредният национален конкурс "Млади таланти" за подготовката на научни и иновационни проекти бе обявен от МОН. Тази година той се провежда за за 17-и път и е в областта на природните, социалните науки и информационните и комуникационни технологии. кандидатите подават проектите, с които кандидатстват, до 18 април. Самият конкурс ще се проведе за три дни - от 28 до 30 април. За участие в Европейския конкурс за млади учени за 2015 г. ще бъдат поощрени пък проекти в областта на биотехнологиите и качеството на храните.
Националният конкурс "Млади таланти" се провежда в просветното министерство от 1999 г. с цел да служи като инструмент за насърчаване на младите хора - ученици и студенти, притежаващи творчески потенциал и проявяващи интерес към науката и към провеждането на научни изследвания и иновации. Като изключим вече 25-годишната дейност на фондацията "Еврика", която подпомага интересуващите се от наука ученици и студенти в България, в годините на прехода не останаха много форми за издирване и подпомагане на развитието на ранни изследователски дарования. Конкурсът на МОН е една от тях.   
Условията на националния конкурс са изцяло съобразени с изискванията на Европейския конкурс за млади учени, който е част от инициативите на Европейската комисия за насърчаване на идеите на сътрудничество и обмен между младите хора, съобщиха от МОН. Миналата година в конкурса взеха участие и 25 ученици със 17 проекта в различни области на природните и обществените науки. Координирането между МАН и фондация "Еврика" направи възможно включването на проектите на трима лауреати на националния конкурс "Млади таланти" в европейското младежко Експо на науките в Словакия.
Тази година според

изискванията към проектите

участниците трябва да подадат освен типовите формуляри подробно описание на проектите си на български и на английски език в обем до 10 страници с евентуални приложения (графики, таблици, илюстрации, фотографии и др.). А също - резюме на проекта в обем до една страница също на български и английски език, което съдържа целите на проекта, описание на използваните методи и материали, направени наблюдения и заключения. Освен това при събеседването с журито кандидатите представят прототипи, макети и модели, описани в проекта. Проектните предложения се подават в електронен вариант.
В един кандидатстващ в конкурса проект могат да се включат индивидуални участници или екипи до трима човека. Могат да участват ученици и студенти първокурсници, които към 1 септември 2015 г. трябва да са навършили 14 години, а към 30 септември 2015 г. да са на възраст под 21 години. 
Интересно уточнение прави МОН за участието в в

Европейското състезание за млади учени

- не се допускат проекти, ако за тях е преценено, че застрашават общественото здраве и безопасност. Освен това проектите трябва да съответстват на европейските етични норми в областта на научните изследвания, каквото и да означава това.  
Журито, което ще оценява проектите, е съставено от опитни учени и млади изследователи, представители на научните организации и вузовете у нас, експерти от МОН. Журито първо оценява подадените проекти по формален признак, а след това - от гледна точка на научната им стойност. С определените за финалния етап автори на проекти журито провежда събеседване на български и на английски език. Интересно е, че то може да декласира проект,

ако установи например плагиатство

- порок, за който институциите в България обикновено затварят очи и доказани преписвачи в науката заемат без всякакъв проблем дори ректорски постове...  
В конкурса първа награда получават до 4 проекта в различни научни области, съчетана с правото за участие в Европейското състезание за млади учени'2015. Три проекта получават право на участие в други национални или международни младежки научни форуми. Други два проекта ще бъдат отличени с поощрителни парични награди. Лауреатите на първа награда, отговарящи на изискванията на Наредбата за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби на МОН, приета с ПМС №298/17.12.2003 г., получават правото на стипендии. Всички участници във финала на Националния конкурс получават "Сертификат за отлично представяне", издаден от МОН. 

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 801

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 896

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 785

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ