Хотели може да не отворят лятото заради липса на персонал
Зимният сезон е доста по-добър от предходния, обяви министър Христо Проданов
/ брой: 27
Мая Йовановска
Има недостиг на персонал за туризма. Това стана ясно от думите на министъра на туризма Христо Проданов, който вчера отговоряше на въпроси на депутати в ресорната парламентарна комисия. Недостигът е от години, но покрай пандемията той се задълбочи. Опасявам се, че лятото може обекти да не отворят, но не заради КОВИД, а заради липсата на персонал, обяви министърът в отговор на въпрос. По неговите думи недостигът е голям. Заради постоянното отваряне и затваряне покрай КОВИД много хора избягаха от бранша. Според министър Продонов възможен изход от тази ситуация е студенти и ученици от тези специалности да бъдат наети срещу заплащане, както и да бъдат привлечени, чрез облекчения, етнически българи от други държави.
Министър Проданов очаква тази година заетостта да бъде около 70%. Като цяло зимният ни сезон е доста по-добре от 2021 г., отбеляза Проданов. По негови оценки нощувките са около 2,5 пъти повече в сравнение с миналата година. Все още сме далеч обаче от нивата на 2019 г., коментира той.
Ще бъде направен анализ как стои България през света като туристическа дестинация. Това ще помогне да бъдат адекватно разпределени парите за туристическа реклама. Предвидените средства за тази година са 18 млн. лв., но все още бюджетът не е приет. В отговор на въпрос министърът каза, че ще се разчита на всякакъв вид реклама - телевизионна, дигитална, журналистически турове, както и ще се използва всичко, подготвено досега от Министерството на туризма.
Министър Проданов припомни твърдението, че туризмът внася 10-12% от БВП на страната. Според него обаче, ако се направи широк и точен анализ, ще стане ясно, че тази данни подценяват сектора. Той смята, че приносът на туризма в БВП е далеч по-голям.
Зам.-председателят на комисията Вяра Емилова от БСП призова за разработване и приемане на национална стратегия за развитие и поддръжка на пешеходните маршрути и маршрутите за планинско колоездене в България. В министерството през миналата година е внесен правилник, свързан с маркирането на този пешеходен маршрут, но не е разгледан, обясни Емилова. Като народен представител към мен се обърнаха много сдружения, свързани с планинската дейност, и призовават колкото се може по-скоро този правилник да бъде разгледан и да бъде взето решение за неговото приемане, призова депутатът. По нейните думи в България има над 10 хил. км маркирани маршрути и немалко трасета за планинско колоездене. През България минават и едни от най-големите международни маршрути. Има голям интерес от младите хора, от чужденци за преминаване на тези маршрути, но не навсякъде те са маркирани по един и същи начин, обясни проблема Емилова. Тя призова за засилване на вниманието върху този проблем и разглеждането на документа.