16 Ноември 2024събота05:19 ч.

Министър Иван Иванов

Актуално

Да бъде честито и берекетлия!

Родните лозари залагат на Мерло, Каберне и Памид

/ брой: 30

автор:Мая Йовановска

visibility 693

Св. Трифон Зарезан е покровител на лозари, винари, градинари, бакали и кръчмари. Празникът е официално на 1 февруари, но изключително популярна е датата 14 февруари, на която от 1916 до 1968 г. се е почитал Св. Трифон Зарезан. В народните представи Трифон се възприема като християнски вариант на Дионис. Основен обреден момент в празника е зарязването на лозите, с което ритуално се открива началото на новата стопанска година. А лозарската благословия гласи: "Хайде, да бъде честито и берекетлия! На всяка лоза по шиник, а от всеки пън - по чебър!"


Страната ни заема достойно място на винената карта на света и се е утвърдила като предпочитана дестинация за винен туризъм. През последните години се наблюдава трайна тенденция на ръст на винопроизводителите. През миналата година те достигат 336, сочат данните на Изпълнителната агенция по лозата и виното. За сравнение - през 2020 г. те са били 311, а година по-рано - 282. Преработеното грозде през 2021 г. е 127 661 тона, а съхраняваните количества вино към 31 юли на винарската година е 81 580 465 литра.

Стопанствата, отглеждащи винени сортове лозя у нас, са 44 289, сочат данните на Министерството на земеделието. Най-много от тях - 27%, се намират в Южен централен район. На второ място е Югоизточният район с 25% от всички стопанства в страната. На последно място е Югозападният район с 5% дял. Площите с лозови насаждения, регистрирани в лозарския регистър (вкл. площите за производство на посадъчен материал), са 60 169 ха. Югоизточният и Южният централен район са първенци в процентното съотношение и по този показател. В областите Сливен, Стара Загора, Ямбол и Бургас се намират 34% от площите за производство на винено грозде у нас.

За територията на цялата страна най-малък е делът на площите със сортове, подходящи за производство на вина със защитено наименование за произход (ЗНП) - 15 911 ха. Следват площите със сортове за производство на вина със защитено географско указание (ЗГУ) - 20 660 ха. Най-много са тези за други вина - 23 309 ха.

Родните лозари залагат предимно на сорт Мерло, който е първенец по площи с винени лозя - 9,3 хил. ха (16% от общите). Другият много отглеждан сорт у нас е Каберне - 14%, следван от Памид - 10%. Многообразието от сортове поставя графата "други" на първо място в статистиката - с 20% дял.


Министър Иван Иванов: Секторът е приоритетен

"Министерството на земеделието приема развитието на лозаро-винарския сектор като един от своите приоритети. Определено можем да кажем, че с успех се прилага Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор 2019-2023 г.", заяви министърът на земеделието Иван Иванов, който на 1 февруари се включи в традиционното зарязване на лозята, организирано от Института по лозата и виното в Плевен.

Мерките, по които се подпомагат стопаните, са "Преструктуриране и конверсия на лозя", "Информиране в държавите членки", "Застраховане на реколтата", "Събиране на реколтата на зелено" и "Инвестиции в предприятия" с годишен бюджет  над 50,305 млн. лв. През миналата година са сключени 196 договора по програмата, а общо разплатените средства са над 36 млн. лв.

През тази година предстои да бъде обявен прием по четири мерки. Предвидено е още да се развият местни центрове за обучение на земеделски производители. Основно място ще имат Селскостопанската академия и Националната служба за съвети в земеделието за вдигане на бранша на крака с добре подготвени кадри.

В работата винаги ще бъдем на страната на земеделските производители и в частност - на лозаро-винарския сектор, обеща министър Иванов.


Повече пари за винари и лозари

През тази година са увеличени средства за подпомагане по редица от мерките, обяви министър Иванов. По мярка "Преструктуриране и конверсия на лозя" ръстът е от 75 на 90% от разходите за всяка дейност. При мярката "Инвестиции в предприятията" от 50 на 70% се увеличава помощта за микро-, малки и средни предприятия, от 25 на 35% - за предприятия с по-малко от 750 служители или с оборот, по-малък от 200 млн. евро, и от 15 на 25% - за предприятия с над 750 служители или с оборот над 200 млн. евро.

Ръст има и по мярката "Застраховане на реколтата". Той е от 50 на 70 на сто за кандидати, застраховали реколтата си срещу неблагоприятни климатични условия, загуби, причинени от животни, болести по растенията или нашествия от вредител. За 2021 и 2022 г. е добавен нов застрахователен риск - загуби, причинени от пандемии по хората. Увеличението по мярка "Събиране реколтата на зелено" е от 50 на 70% от сумата на преките разходи за операциите по отстраняване на гроздовете и на загубата на приходи от прилагането на мярката, но не повече от 3410,74 лв./ха.


С до 30% може да поскъпне виното  

Българското вино може да поскъпне с до 30% тази година. В момента цената му за крайния потребител вече е с 5-10% нагоре заради повишението на производствените разходи. С около 300% са се повишили сметките за ток в предприятията, а с 8-10% е увеличението на корк, етикети, кутии, бутилки, казва председателят на Националното сдружение на българските лозари  Петьо Бошнаков. Според него поскъпването при различните винарни се очаква да бъде между 10 и 30%. Досега единствено гроздето не е повишило цената си, уточнява Бошнаков.

Но наесен се очаква и суровината да поскъпне. Причините са драстичното повишение на торовете и препаратите, които ще се вложат през пролетния и летния сезон за отглеждане на реколтата. "Надяваме се държавата да осигури "де минимис" и КОВИД-помощи най-вече за лозарите, защото те са в най-тежко състояние. Без държавна помощ е трудно и почти невъзможно да се справим", каза Бошнаков пред БНР. Както вече стана ясно, в проектобюджета е заложено подпомагане.


Нововъведение

Изписват и калориите на етикета

Националната лозаро-винарска камара (НЛВК) и "Спиритс България" подписаха меморандум, с който поемат ангажимент да осигурят прозрачен достъп до информацията за продуктите. Двете организации ще изписват енергийните стойности на алкохолните напитки на етикета, ще има и списък на хранителните съставки и спецификата на продуктите. Това означава, че до края на годината всеки две от три бутилки, пуснати на пазара в България и ЕС, ще показват калорийната стойност на напитката, алкохолния градус и разфасовката. Чрез QR код ще има достъп до дигитален етикет на всички европейски езици с пълна информация за суровините, технологията и спецификата на всяка марка вино или дестилирана напитка.

Страницата подготви Мая ЙОВАНОВСКА

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ