14 Ноември 2024четвъртък18:19 ч.

"Визия за България"

БСП представя в понеделник алтернативния си бюджет

Социалистите се възмутиха, че с финансовата рамка за догодина правителството "кърпи на парче"

/ брой: 211

автор:Павлета Давидова

visibility 3108

Този понеделник БСП организира широко обществено обсъждане на алтернативния си бюджет за 2019 г. На срещата ще бъдат поканени неправителствени организации, експерти, учени, лекари, учители. Правим го, защото алтернатива има и ние ще я покажем чрез политики, обяви Корнелия Нинова, като уточни, че социалистите са готови да говорят с конкретни числа и цели.
Това не е правене на политика, а кърпене на дупки, оцени бюджетната рамка на управляващите Нинова. Тя заяви, че правителството представя своя бюджет като най-силния за годините на прехода, с много силна социална насоченост. Според нея обаче той изглежда сякаш някой "с едната ръка е взел от хората, с другата - дал". За да обясни твърдението си, тя посочи редица увеличения, удрящи българите. Нинова припомни за ръста на данъчноосигурителната тежест за всеки, от която се очаква догодина в бюджета да влязат между 1,5 и 2 млрд. лв. повече. По думите й през данъци, осигуровки и акцизи се взимат средства от хората, за да се представят същите средства като сериозна социална политика.
Лидерът на БСП изреди примери за скока на цената на водата в различни райони на страната, повишените ВиК, пощенски и хотелски услуги. Не подмина и скока на горивата, парното и електричеството, както и ръста на хранителните продукти. "Ще се увеличи максималният осигурителен праг, което ще повиши осигуровките, данъкът на старите автомобили също ще се увеличи между 10 и 40%. Ще отпадне облекчението за второ жилище, а осигуровките на земеделските производители ще се увеличат", продължи да изброява Нинова.
Според социалистите ниската безработица, с която се хвали премиерът, не се дължи на разкриването на нови работни места, а на напускането на младите хора и страшната демографска катастрофа. Нинова припомни, че Борисов се хвали с нисък държавен дълг и попита къде са отишли тези пари, в какво са инвестирани.
От БСП са категорични, че с предлагания от кабинета бюджет най-ощетени са най-уязвимите групи в обществото - младите, децата и пенсионерите. "12 социални плащания, засягащи млади хора и майки с деца, не се увеличават през 2019 г. Част от тях са обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 години, месечните помощи за деца, еднократната помощ при бременност, еднократната помощ при раждане, месечната помощ за отглеждане на близнаци, помощите за дете до 1 година на неосигурена майка - всички те остават замразени", възмути се Нинова. "Заплатите на хората в бюджетния сектор се увеличават с 10% от 1 януари 2019 г., а доходите на пенсионерите, които са най-засегнати от цените на стоки и услуги, само с 5%, и то от средата на годината. Отново няма нито дума за преизчисляване на всички стари пенсии", продължи тя с критиките. В този бюджет няма нито една политика, свързана с реформи в системите, която да е ефективна, гласи оценката на социалистите.
На превърналата се в традиция спешна контрапресконференция ГЕРБ отново нападнаха БСП. Депутатът Александър Иванов заяви, че съветниците на Нинова били слаби, но не очаквал много от "хората, които три пъти фалираха българската държава". Той се впусна да хвали правителството за борбата с контрабандата и по-големия БВП.


Бизнесът иска да отпадне втората година майчинство


Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) се обяви против запазването на втората година от платения отпуск по майчинство, през която обезщетението за отглеждане на дете е 380 лв. на месец. Това става ясно от нейно становище по проекта за държавен бюджет за 2019 г. Аргументите на АИКБ са, че, от една страна, обезщетението е ниско, а от друга - платеният отпуск задържа работната сила на майките извън пазара на труда, където има дефицит на работна ръка. "Връщането им на работа след 2 години води до загуба на трудовите им навици и прави трудна адаптацията им на работното място", оплаква се още бизнес организацията.
АИКБ също така е против вдигането на минималната работна заплата от 510 на 560 лв., против повишаването на минималните осигурителни прагове, против добавката за "клас" в заплатите на работещите. Организацията не подкрепя повишаването на заплатите в бюджетната сфера с 10%, особено тези на полицията.
Организацията припомня и позицията си срещу увеличаването на максималния осигурителен доход от 2600 на 3000 лв. от 1 януари 2019 г.

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ