15 Ноември 2024петък00:34 ч.

Аржентинско танго с пенсиите

Месеци наред то се играе с променлив успех - с крачка напред, две назад, но яснота по реформата все още няма

/ брой: 250

автор:Ева Костова

visibility 2074

Синдикатите събират стачните си комитети в понеделник, за да решат ще има ли ефективни стачни действия, заявиха лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" Пламен Димитров и Константин Тренчев. Те излязоха демонстративно от заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество вчера, когато бе поредния кръг преговори, водещи се от седимици, за промените в пенсионната система. Причина за тяхното напускане на тристранката бе изненадващото предложение на министъра на финансите Симеон Дянков осигурителният стаж за пенсия да започне да нараства още от следващата година. Предложение зад което той застава твърдо по неговите думи. Зад тях застанаха и работодателите.
Дискусия по такова предложение не може да има, дори и от процедурна гледна точка, заяви обаче и.д президентът на КНСБ Пламен Димитров. Според него, ако някой се опитва да върне в изходна позиция разговорите, които продължават вече близо два месеца, явно иска и нови протести и митинги. Димитров каза, че по въпроса от кога да започне увеличаването на осигурителния стаж вече е постигнато компромисно решение. "Ако някой има други идеи, те са против Бойко Борисов. И ако това е г-н Симеон Дянков Ц трябва да излезе пред министър-председателя и да го каже", заяви той. Димитров изтъкна, че Международният валутен фонд няма мандат да изказва становище за пенсионните реформи в България.
Само преди няколко дни социалният министър Тотю Младенов обяви окончателните промени в Кодекса за социално осигуряване, според които стажът ще почне да расте от 2015 година.   Правителството се отказа от намерението от първи януари 2011 г. осигурителните вноски на работещите при първа и втора категория да се превеждат по сметката на новосъздаден фонд към НОИ "Ранно  пенсиониране", като се прехвърлят натрупаните индивидуални партиди във фондовете към НОИ.
В сряда, на заседание на Министерския съвет, след среща на синдикатите и професионалните фондове с премиера, бе обявено, че към НОИ се прехвърлят партидите само на работниците, на които им предстои да се пенсионират през следващите четири години и осигурителният фонд ще изплаща техните пенсии. После премиерът замина за Брюксел, а решението остава в ръцете на двама министри - Тотю Младенов и Симеон Дянков и рече, че каквото решат те, това и ще приеме МС. Така телеграфно изглеждаха нещата до вчера, когато тангото се завихри отново в ритъма за трима.
Нека да припомним - през 1999 г. бе приет Закон за допълнителното доброволно пенсионно осигуряване и се легализира дейността на частните пенсионни фондове - нещо непознато дотогава у нас.
Реформата в пенсионното осигуряване достигна нова философия и принципи в създаването на т.нар. тристълбов модел, за което си обновиха закони и нормативни актове, потърси се уреждане на новите осигурителни отношения между основни "играчи" като НОИ, пенсионноосигурителните дружеста и фондове, държавния надзор в тази област и се декларира  готовност и сигурност за бъдещ по-висок пенсионен доход.
Това, че у нас съжителствуват държавното и частното осигуряване на капиталов принцип, специалистите определят като печеливша формула. Обществената система е водеща, а капиталовите схеми (доброволни и задължителни) имат допълващ характер. Отклоняването на средства от солидарната към втория вид система за осигуряване, са в малки размери, но нарастването им в личните пансионни партиди на осигуряващите се ще ги защити от бъдещи демографски и икономически кризи, твърдяха експертите.   
България е лидер в ЕС със своята пенсионноосигурителна система и продължава да се движи в правилна посока. Това твърдеше архитектът на първата частна пенсионна система Хосе Пинера, министър на труда и социалното осигуряване на Чили от 1978 до 1980 г. Чилийският пенсионен модел се основава на ежемесечно внасяне на 10 процента от заплатата на човека в лична осигурителна партида. Въпреки това близо 40 на сто от чилийците не се осигуряват, те ползват услугите на животозастраховането или инвестират в някакъв бизнес. Според Пинера осигурителната система позволява безработните да не внасят осигурителни вноски, но при започването на нова работа, ако искат, могат да внасят не 10, а 20-30 на сто, за да компенсират времето на престоя без работа. Според изчисления на чилийски експерти, ако човек се осигурява в продължение на 40 години с 10 на сто вноска в личната осигурителна партида, когато се пенсионира, ще получава пенсия равна на поне 70 процента от последното трудово възнаграждение.
За социално слабите държавата осигурява пенсия след като навършат 65 години. Сега не е мястото и ние не сме хората, които експертно да се  включим в спора доколко тази система е безспорна и най-правилната, защото тя има и своите върли противници. Споменаваме я заради факта, че Аржентина първа от латиноамериканските страни прие чилийския модел, но след приемането от парламента с голямо мнозинство Закон за национализиране на пенсиите, някои икономисти заговориха за обир дори.
Доброволното пенсионно осигуряване се базира на дефинирани вноски и пенсионно осигуряване базирано на дефинирани пенсии. Това уточни за ДУМА Даниела Петкова, главен изпълнителен директор на Пенсионно-сигурителна компания "Доверие" и зам.- председател на асоциацията на лицензираните пенсионни дружества у нас. Най-голямата изгода и реална печалба за клиентите от спестяването в пенсионен фонд по правило се получава чрез и в размера на пенсията, която се изплаща, а не в периода на осигуряване. Ето защо клиентите, които са направили грешката да вложат пари в пенсионен фонд с идеята тези пари да останат краткосрочно и после да си ги изтеглят могат да загубят, а в година като 2008-а това се случи със сигурност.
"По повод решението в Аржентина, мисля, че това е ход, който подпомага държавния бюджет, но не бих казала, че е скрит. Според мен си е направо прозрачен. Жалко за хората, жалко и за държавата при подобно решение", коментира тогава Даниела Петкова.
Идеята за преливането на личните осигурявания от частните професионални пенсионни фондове на работещите в тежки условия в общ фонд към НОИ породи много и не съвсем еднозначни коментари. Сред определенията имаше такива като кражба, национализация, размита солидарност, недоверие, демотивация и др.
Сега в професионални фондове са осигурени 230 000 души, но само 18 процента от всички са се осигурявали през целия период, а законовото изискване за да получиш пари за ранно пенсиониране от професионален пенсионен фонд, трябва да си се осигурявал поне 10 години.
"Най-притеснителното е, че говорим за определени действия. Доколкото разбрах, това, което има намерение да постигне премиерът, е следното: понеже професионалните пенсионни фондове не могат да изплащат пенсии на лицата, които са получили правата за това, когато парите се прехвърлят в този фонд, управляван от НОИ, пенсии ще започнат да се изплащат", каза пред БНР финансистът Любомир Христов.
"Едни пари, като ги преместиш от едно място на друго, няма да станат повече. Какво означава, ако действително от 1 януари започнат да се изплащат пенсии на лицата, които имат право на това, и тези пенсии са по-големи от размера, който фондовете могат да изплащат? Ще се получи така, че парите, натрупани до момента, ще бъдат профукани за 2-3 години и в края на мандата на това правителство или в началото на следващото ще имаме същия проблем", смята Христов.
Един човек и едно правителство може да има два типа неясноти - или не знае какво иска да направи, или не знае как да го направи. А на мен ми се струва, че нашето правителство има и двата типа проблеми, Христов.
Какъв сигнал изпращат тези решения към българските и чуждите инвеститори и към българските граждани? Изпращат сигнала, че дългосрочните инвестиции и спестявания у нас са изключително рисково занимание, коментираха експерти. Според специалистите не трябва да се вземат прибързани решения, които могат да доведат до сериозно негативно отношение към изградения модел и към доверието към пенсионната система. Защото ако сега с готовите пари се решават проблемите на категорийните работници, утре дупките за запушване сигурно ще са много повече.
А тангото ще го играем всички.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ