14 Ноември 2024четвъртък16:22 ч.

Тази година ансамбъл "Овчарска песен" ще чукне половинвековен юбилей

ПОСОКИ

Традицията и обичаите отново гостуват в Дорково

За 23-ти път родопското село организира международен фолклорен фестивал и очаква представянето на близо 70 състава

/ брой: 145

автор:Павлета Давидова

visibility 4952

Обичате ли традицията, трепва ли ви сърцето, когато чуете тежка родопска песен, играят ли ви краката, щом зазвучи граовско или шопско хоро? Ако обичате автентичния фолклор и уважавате онези, които опазват и показват обичаите, песните и танците на предците си, определено трябва да посетите близкото до Велинград село Дорково през следващите няколко дни. От днес до неделя дорковци са домакини на 23-тия Международен фолклорен фестивал, който обикновено събира групи не само от страната, но и чужбина.
Тази година е малко по-особена - заради противоепидемичните мерки и КОВИД-19, който парализира целия свят, фестивалът ще е "по-малък". Иначе казано - групите ще са подбрани, а гостите от чужбина - силно редуцирани. Съставите няма да бъдат настанявани в къщите на гостоприемни дорковци. Все пак групи от Сърбия и Хърватска отново ще са част от фестивалната програма, информира кметът Николай Ковачев. Фестивалът няма да се различава особено от предишните, уверява той. Цялата програма обаче ще е съобразена с изискванията на здравните власти и ще се спазват противоепидемичните мерки. Всички знаем какво да правим, уверен е Ковачев. И няма как да е другояче - кметува пети пореден мандат и дори и насън знае кога и къде има нужда от него. Наясно е и с друго - заради събора селото ще надхвърли обичайните си 2700 жители и ще зажужи още повече, а "избягалите" към големи градове отново ще се върнат към корените си.
Фестивалът е включен в културния календар на ЦИОФФ (Международния съвет на организациите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства) и на Министерството на културата - като едно от значимите събития с обичайните над 2000 участници и близо десетхилядна публика за трите фестивални дни.
Около 70 са съставите, които ще представят традиционни песни, танци и обреди тази година. Всички те, за радост на местните, гостите, а и на самите участници, ще са на дорковската сцена на живо. Миналата година фестивалът бе различен - дистанционен и виртуален, както повечето подобни събития, заради КОВИД-19. Тогава организационният комитет, чийто председател от 2004 г. е Ковачев, реши програмата да се излъчва в социалните мрежи и специално създаден канал в Ютуб. А почитателите на народните песни и танци успяха само виртуално да се насладят на изпълненията на двата местни дорковски състава - ансамбъл "Овчарска песен" и група "Фантъна". Освен тях онлайн се включиха изпълнители от Полша, Северна Македония, Украйна, Молдова, Кипър и Сърбия. Тази година обаче всичко ще е на живо, ще успеем да се насладим реално на програмата, доволен е кметът.
В следващите дни селото отбелязва своя голям празник на традиционното народно изкуство с помощта на обичаните от всички музика, танц и песен. "Пред майчиния поглед на Родопа изгрява ден над Дорково, благословено завинаги от Господ. Елате и ще видите, че няма такова друго кътче на Земята, ще ви посрещнем с хляб и сол, ще ви припомним полъха на гората", приканят дорковци. А обещанията за гостоприемство и добро настроение не са голи думи.
Откриването на фолклорния фестивал е днес от 20 часа. По традиция началото ще бъде поставено с дефиле на чуждите групи и домакините от ансамбъл "Овчарска песен". Компания този път ще им правят и гостите от село Горна Росица. Ансамбълът има и друг повод за радост - годината е юбилейна и за него, става на половин век. Сега групата е допълнена с ново поколение певци, танцьори и музиканти и отново обещава специална програма за откриването. След официалната част и концерта на групите, днес и Николай Славеев ще извиси глас в центъра на Дорково. В следващите два фестивални дни - събота и неделя, предстои богата програма на български ансамбли, които ще се изявяват на откритата сцена пред читалище "Св. Св. Кирил и Методий - 1919". А кметът Николай Ковачев, организаторите, дорковци и участниците се надяват догодина фестивалът да се завърне с пълна сила - с повече състави от чужбина и с по-малко ограничения заради коронавируса.


Какво още да видите

Дорково е китно село на десетина километра от Велинград. То обаче има какво да предложи на всеки турист - както на любителите на природата, така и на тези, които са погълнати от историята. В центъра се извисява църквата "Свети Пророк Илия", за която се твърди, че е умалено копие на столичния храм "Свети Александър Невски". Дорковската църква е открита през 1928 г. и успява да впечатли не само с външния си вид, но и с красивите си стенописи.
В покрайнините на селото, на хълм с чудна гледка към къщите, е разположен т.нар. Плиоценски парк. В него може да видите копие на истински мастодонт - скулптурата е направена, като са използвани размерите от най-голямата бедрена кост, намерена в района. Да, в българското село Дорково е най-богатото палеонтологическо находище от късния Плиоцен на Балканите и второ по големина в Европа. Модерна диорама пресъздава звуците на отдавна изчезнала епоха и нейните обитатели. И има кой да ви разкаже както за българо-френските експедиции в района, така и за вече изгубените древни видове маймуни, лъвове, саблезъби тигри, мечки и др. Архитектът искал сградата на музея да напомня пчелен кошер и много държи дървената конструкция да не бъде лакирана и обработвана, за да прилича на стара селска ограда, каквито се виждат из Дорково.
Романтика, спокойствие и зеленина - това ще ви предложи друга от забележителностите край Дорково, крепостта Цепина. Мястото предлага невероятна гледка, интересен музей и любопитни легенди за принцеси и кръвопролития. През средновековието Цепина е една от най-известните родопски крепости. Когато цар Калоян назначава племенника си Алексий Слав за управител в Родопите, Цепина става седалище на владенията на деспота. Крепостта е била владение на различни господари, а през 1373 г. е превзета от османските нашественици след дълга обсада. Само на място обаче може да научите повече за историята и легендите, а и да усетите духа на средновековната твърдина. Струва си да посетите Дорково.

Снимки Авторката

Гледката от Цепина пълни душата


И "слончето" чака нови посетители



Архитектът държи сградата на Плиоценския парк да бъде състарена и не позволява лакирането на дървото

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ