09 Юли 2024вторник13:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Телевизията "узаконява" много говорни грешки

/ брой: 147

автор:Панчо Панчев

visibility 3414

Преди години бях подсказал на Хачо Бояджиев (когато той и административно ръководеше националната телевизия) да глобява за всяка граматическа грешка своите говорители, а защо не и всички поканени по някакъв повод пред малкия екран. Тогава това беше нещо като шега, но сега толкова лошо (неправилно) започнаха да се изразяват дори щатни водещи, че се виждам принуден да бия тревога по този въпрос! Може би изключение трябва да се направи на видни спортисти, на които от непрекъснати тренировки, с цел да представят родината ни по-добре, не им остава време за езикови упражнения!
Не може обаче хора като Владо Береану например, които пораснаха, в смисъл остаряха, пред малкия екран, да продължават дълги години да МЕКАТ (изговарят говоримЕ, пишемЕ) в предаванията, в които участват. Това, че напоследък, заедно с поголовното опростяване на моите сънародници, вече мнозина МЕКАТ и ЕКАТ (употребяват трЕбва, вместо трЯбва), не е оправдание.
Често допускани са и доста други грешки, като например неизползването на родителен падеж - неправилно се казва КОЙ вместо КОГО и НЯКОЙ вместо НЯКОГО, тоест употребява се именителен вместо родителен падеж. Ще оставя другите лоши примери на езиковедите като професор доктор Владко Мурдаров, когото с удоволствие слушам при всяка негова поява на екрана. В специалните си полезни и приятни предавания за езика той чудесно обяснява на малограмотните, пък и на мен, някои тънкости на родното слово, но добре би било всяко негово изказване да започва с напомняне на основните говорни грешки...
Една от тях напоследък толкова много (и от почти всички говорещи по телевизията) се допуска, че отчитането й и силното ми раздразнение от нея става моя мания. Имам предвид много честата, паразитна употреба на думичките ЕДИН, ЕДНА и ЕДНО след думичките ВСЕКИ, ВСЯКА и ВСЯКО! Истинска рядкост е не само по телевизията, а понякога и по радиото, което доскоро беше критерий за правилно говорене, да не чуеш изразите ВСЕКИ ЕДИН, ВСЯКА ЕДНА и ВСЯКО ЕДНО... Сякаш не могат употребяващите ги, общо взето културни, грамотни хора, да кажат ВСЕКИ ЧОВЕК, та ме ядосват до полуда с тяхното ВСЕКИ ЕДИН ЧОВЕК!
Доколкото е известно на хората, докосвали се до френския език, това е лош превод на френските думички UN и UNE, поставяни задължително пред съществителните имена, но тях ги няма в нашия език и му пречат, тъй като са паразити. Защо трябва да превръщаме хубавото наше слово в лош превод от френски?
Отначало записвах онези лоши примери и допускащи ги хора, които развалят езика ни с паразитните ЕДИН, ЕДНА и ЕДНО, но после се оказа, че по-лесно ще е да записвам не грешащите, а говорещите правилно. Така не записах имената на президента Росен Плевнелиев (редно е да започна с него, нали) и на много знайни и незнайни български граждани, на някои от които не им липсва образование и жизнен опит, а само правоговор. Със срам трябва да призная, че между тях се срещат дори отделни лица, завършили актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", където навремето учех театрознание и аз.
Често поправям дори непознати хора (в обществения транспорт например, или в кварталната бакалница), когато кажат нещо неправилно. В отговор съм чувал доста благодарности, но и малко ругатни.
Неразбиране се прояви преди няколко години и към предложения от Николай Хайтов Закон за българския език. Не че у нас стриктно се спазват законите, но все пак...
Разказваха ми, че в Англия за правилен английски език е прието да се смята онзи, който се говори по БиБиСи. Представете си и у нас да се смята за правилен, за литературен, точно говорът, който слушаме по телевизията. Та нали всички грешки, не само езикови, а и политически, идват до голяма степен от малкия екран. Много отдавна вече българинът ляга и става с телевизията. И което е още по-лошо, голяма част от нашите съграждани употребяват израза "Как да не е вярно (нещо си), като го казаха по телевизията!" Не съм сигурен в това, но бях чувал, че някои телевизии прокарват деликатно (и не чак толкова) политиката на своя собственик или онзи, който плаща.
Малцина са говорещите по телевизията, които не слагат омразното ЕДИН след нормалното употребеното ВСЕКИ! И аз от все сърце ги поздравявам, дори им благодаря за грижите, които проявяват към моето крехко здраве, защото скоро нервите ми няма да издържат и току-виж съм хвърлил някой тежък и евтин предмет към инак невинния телевизор.

 

Връщат ни ресто само в евро

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 128

Губим 845 млн. лв. заради Шенген

автор:Дума

visibility 165

/ брой: 128

6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" отново заработи

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 128

Левицата спечели изборите във Франция

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 128

Орбан и Си Цзинпин искат мир в Украйна

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 128

Индийският премиер пристигна в Москва

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 128

Атина забрани шествие в защита на семейството

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 128

Порочен кръг

автор:Валентин Георгиев

visibility 144

/ брой: 128

Неудобни въпроси

автор:Симеон Николов

visibility 164

/ брой: 128

За сянката и дунапрена

visibility 140

/ брой: 128

Какво се обърка с аптеките?

visibility 166

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ