14 Ноември 2024четвъртък11:10 ч.

Суета

Целувката под микроскоп, или в дебрите на филематологията

Устните ни до 200 пъти са по-чувствителни от върха на пръстите

/ брой: 127

автор:Альона Нейкова

visibility 12457

Световен ден на целувката (World Kiss Day или World Kissing Day) се отбелязва на 6 юли. Празникът е измислен във Великобритания, но постепенно приобщава и много други страни. В безброй градове на планетата ни на тази дата се организират различни тематични конкурси, а участниците имат шанс да спечелят атрактивни награди и подаръци.

Дори и да изглежда, че целувката е обикновено, лесно и разбираемо действие, това не е точно така. Малцина са наясно, но съществува специална наука - филематология, посветена на докосването с устни и всички произтичащи от този акт последици. Ето какво разкриват експертите в тази област.

Най-напред добре е да се знае, че обичайният за мнозина ритуал не е присъщ за всички народи. През 2015 г. изследователи изучават 168 култури и се разбира, че целувката е приета едва за 46% от тях. В някои общности (от останалите) предпочитат да си търкат носовете или да допират челата си, вместо да се докосват с устни. Антрополозите предполагат, че предците ни са се целували, за да изгладят определени конфликти и да се сдобрят. Подобно поведение се наблюдава и при съвременните примати. Тоест не е изключено този навик да се е запазил в наши дни благодарение на древното минало.

За обикновената целувка е необходимо да се задейства цялата уста, а за страстната трябва да се напрегнат 24 лицеви мускула и 112 постурални - онези, които са нужни за поддържането на тялото в изправено положение. Също така оралният контакт е процес, който води до загуба на доста енергия и дава възможност да се изгори определено количество калории. Експерти твърдят, че целувките дори спомагат за предотвратяването на образуването на мимическите бръчки.

Любопитно е още, че всеки от участниците в този акт на нежност си разменя с партньора средно 9 мл вода, 0,7 мг белтъчини, 0,18 мг органични съединения, 0,71 мг различни мазнини и 0,45 мг натриев хлорид. Тъй като в слюнката има и бактерии, целуващите се си споделят и тях, успявайки да си предадат от 10 милиона до милиард микроорганизми. За сравнение: по време на ръкостискането хората си раздават близо 124 милиона бактерии и вируси, като голяма част от тях не са опасни. Обаче с целувка може да се пренесат безброй зарази и болести, сред които са туберкулозни микобактерии, патогенни стрептококи, херпеси и вируси.

Хубаво е да имаме предвид, че устните ни са 100 до 200 пъти са по-чувствителни от върха на пръстите. Когато се целуваме, се наблюдава освобождаване на ендорфини и допамин в централната нервна система, което от своя страна може да доведе до учестено сърцебиене и повишаване на кръвното налягане. Увеличеното слюноотделяне помага на зъбите да се предпазят от кариеси, твърдят на свой ред стоматолози.

Съществува теория, че сред способностите, според които жените избират партньора си, е и умението му да се целува. Резултатите от изследване, публикувано през 2013 г. от екипа на учени, ръководени от Рафаел Влодарски, сочат, че представителките на нежния пол по-често обръщат внимание на начина, по който демонстрират добрите си чувства към тях господата. За мъжете обаче качеството на целувката не е определящо за по-нататъшните отношения.

Все пак изразяването на привързаност чрез докосване с устни е от голямо значение за всички. Съпругът, който всяка сутрин целува половинката си, живее с 5 години повече от онзи, който умишлено или неволно не го прави. Освен това такива хора са и по-успешни в професионално и финансово отношение. Което е още един повод по-често да изразяваме чувствата един към друг по този невербален, но реален начин.

Запомня се по-добре от секса

Повечето хора помнят първата си целувка по-добре от дебюта в секса. Изследването на екип от Университета Бътлър в щата Индиана потвърждава това мнение. Участниците в проучването са били помолени да споделят спомените си за важен житейски опит. Оказало се, че именно впечатлението от първата целувка засенчва всички останали преживявания.

В продължение на две години и половина изтъкнати невропсихолози правят любопитен експеримент с влюбени двойки. Наблюдавайки ги, забелязват, че, докато се целуват, две трети от тях предпочитат да накланят главите надясно. Сигурно на експертите ще е необходимо още поне толкова време, за да изяснят причината на този феномен.

Най-дългата целувка не прекъсва 58 часа, 35 минути и 58 секунди. Рекордьорите Екачай и Лаксана Тиранарат от Тайланд дори са вписани в Книгата на Гинес. Постижението им отпреди 5 години и до днес не е подобрено. Ако има с кого и решите да се пробвате в "дисциплината" - успех!

Тематични песни за ценители

Kiss Of Fire - Луис Армстронг.

Kiss me quick - Елвис Пресли.

Kiss - Том Джоунс или Принс.

Kiss From A Rose - Сийл.

First Kiss - Kid Rock.

Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me - U2

Всички хитове на група Kiss.

Could I Have Kiss Forever - Уитни Хюстън/Енрике Иглесиас.

I Kissed a Girl - Кати Пери.

Kiss Me - Ед Ширън, Аврил Лавин.

Kiss my eyes - Боб Синклер.

Kiss The Sky - Джейсън Деруло.

Kiss You All Over - No Mercy.

One Kiss - Калвин Харис & Дуа Липа.

This Kiss - Фейт Хил.

Last Kiss - Ищар.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 1809

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 1566

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 1413

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 1606

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 1969

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 1659

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 1526

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 1790

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 1806

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 1711

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 1875

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 1698

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ