14 Ноември 2024четвъртък08:33 ч.

Вузовете може да останат без платено висше

/ брой: 163

автор:Дума

visibility 2403

С поправка в Закона за висшето образование (ЗВО), внесена в НС неочаквано и спешно, на вузовете, които имат оценка от институционалната акредитация над 6, се дава право да приемат студенти срещу заплащане още една година - и през учебната 2014/2015 г. В закона срокът на платеното обучение приключи с изтеклата учебна година. Предложението за удължаването му и за предстоящата учебна година е внесено на 15 юли от председателите на трите парламентарни групи - Атанас Мерджанов на БСП, Лютви Местан на ДПС и Цецка Цачева на ГЕРБ. То светкавично бе включено в дневния ред на пленарната зала за вчера, след като е било одобрено "на подпис" от повечето депутати в ресорната парламентарна комисия. Парламентът обаче пак не заработи.
Стремглавото внасяне на тази поправка се налага, за да си осигурят вузовете допълнителни собствени приходи, казват вносителите в мотивите. Възможността висшите училища да си докарват пари от студенти, които си плащат от джоба изцяло обучението, бе привнесена в ЗВО през 2010 г. уж като временна антикризисна мярка, след като Симеон Дянков оряза драстично държавния бюджет за висше образование. След това възможността за платено висше бе удължавана на два пъти, като изискванията за това се промениха. Според закона от това право могат да се ползват вузове с висока институционална оценка от 6 до 10, които след решение на Академичния съвет могат да приемат срещу заплащане в обучението за бакалавър, за магистър след средно образование и за магистър след бакалавър по специалности, които са акредитирани с оценка от 6 до 10. Приетите платени студенти са извън определения от държавата прием, но в рамките на до 5% от капацитета на ВУЗ-а. Срещу заплащане може да бъдат приемани лица, които са кандидатствали, но не са успели да се класират. За магистър след бакалавър с пари от джоба си могат да учат студенти, чийто успех от дипломата за бакалавър е не по-нисък от "добър".
Временната мярка за платено обучение бе разрешена през 2010 г. с обещанието с изцяло нов ЗВО да се промени начинът на финансиране на вузовете, така че да не зависи само от броя на студентите, а и от качеството. През 4-те години на ГЕРБ такъв закон не бе направен, в края на първата си година екипът на министър Анелия Клисарова предложи в парламента Стратегия за развитие на висшето образование до 2020 г., в която са записани принципи за промяна на начина на финансиране без законова конкретика. Но и стратегията просто вече няма шанс да мине през този парламент. А в момента тече приемната кампания и очевидно натиск от вузовете е причина да бъде лансирано в НС с безпрецедентна скорост удължаването с още една година на платеното обучение.   

 

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 801

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 896

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 785

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ