15 Ноември 2024петък04:19 ч.

Светът е малък

Рухна храмът на Европа

/ брой: 74

автор:Светлана Михова

visibility 4511

Светът замря пред кадрите на горящата Парижка Света Богородица. В Европа няма други такъв храм, който през вековете така дълбоко да е проникнал в нейния духовен ген, да се е втъкал в културния й код - архитектура, музика, литература. Европа застина пред страховитата картина, защото инстинктивно почувства, че храмът отдавна не е просто изящно каменно творение, а символ на цялата християнска цивилизация. Така, както Партенонът в Атина и Колизеят в Рим са емблеми на нейното елинско и римско наследство.

Пожарът в сърцето на Париж не случайно придоби и силата на знамение, защото лумна в началото на страстната за католическа и протестантска Европа седмица. "Това можеше да се очаква. Време е за погребални венци на гроба на християнска Европа", шепнеше в нощта на бедствието пред тв микрофоните възрастен парижанин. Той имаше предвид големия символ, погребваше духа на Европа. После взе да припомня масовия отказ на съвременна Европа от християнските нравствени норми и микрофоните тутакси го загърбиха. Думите му не съответстваха на "новите" европейски ценности - гей общества, политкоректност, мултикултурализъм. За "новите кръстоносци" на съвременната "светска религия", за която няма забрани, а следователно няма и морал, размишления на тема християнство звучат като ерес.

Самоубийственото сгромолясване на Европа в ямата на "модерното езичество" вече дава своите отровни плодове. Модата на този нов морал най-успешно се разпространява тъкмо в Европа. На никой друг континент нейният ход не е така победоносен. Никъде с такава скорост не се затварят и не изчезват църкви и не намаляват вярващите християни, както това става в Европа. Затова пък да не забравяме, че в ислямския свят, а и в Европа, джамиите никнат като гъби, множат се и молитвените сгради на лъжехристиянски секти. 

В Лондон от 2001 г. до 2010 г. са били затворени над 500 храма и са превърнати в обществени сгради. А до 2020 г. в страната ще изчезнат още най-малко 4000 храма! Същата е картината и в останалите европейски страни. Свещениците се оплакват, че истински религиозните миряни стават все по-малко. Обнадеждаващо обаче е, че повечето европейци - без значение дали са вярващи, или атеисти, се определят като християни.

Защото именно християнството е в основата на европейския културен код и става дума не толкова за религиозна принадлежност, а за духовна същност, определяща за всяка личност. Без този културен код не може да има каквито и да било ценности и цивилизация. И когато ЕС преди години по волята на "новите кръстоносци" в лицето на държавните си лидери и брюкселското чиновничество отказа да фиксира този исторически факт в разработваната тогава конституция, заложи основите на модерното езичество. Още тогава европейската цивилизация бе осакатена и т.нар. европейски ценности - лишени от смисъл и превърнати в кухи лозунги. На тяхно място се настаниха лицемерието, алчността, властолюбието. Все качества, порицавани от всички религии.

Преди 10-ина години - още преди разцвета на нова езическа Европа, в Швеция бе осъден пасторът Оке Грин, защото нарекъл хомосексуализма "злокачествен тумор в тялото на обществото". Неговата участ не е изключение. Това са съвременните европейски ценности - търпимост към всички пороци и наказание за всеки, който ги отхвърля. Докато кладата на Парижката Света Богородица гореше, сигурно никой от европейските лидери не се замисли, че каменните химери по нейната фасада са символ именно на пороците. Те оцеляха в пожара. Знамението не е случайно.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ