15 Ноември 2024петък14:53 ч.

Трагедии и последствия

Земетресенията - наказание от боговете или...

И днес те си остават неразкрита тайна и предизвикателство към учените, които се стремят да изобретят сигурен метод за тяхното прогнозиране

/ брой: 267

автор:Кирил Момчилов

visibility 4829

Според статистика на учените за ХХ век в различни кътчета на нашата Земя стават 300 хиляди потрепвания, които човек може да усети - 300 000 годишно, на ден близо 1000! В началото на новия век, с по-съвършена апаратура, сеизмолозите регистрират на ден по 8000 потрепвания!!! Някои хора свикват, за други усещането е неприятно, трети изпадат в паника и ужас... Е, има по нашата планета и зони на относително спокойствие - Северна Азия, Канада.
За съжаление България не попада в тях. В началото на юни т. г. земетресение с магнитуд 2,8 по скалата на Рихтер разлюля Благоевградско. Трусът бе регистриран в 14 ч. и 6 минути с епицентър село Логодаж, на 87 км южно от София, на дълбочина 15,7 км. В средата на юли нови земни трусове на три места - Благоевградско, Тетевен, Ямболско... В Тополовград - за едно денонощие 7 труса! 
По нашите земи има паметници и литературни източници за следните земетресения: в Южна България през 476 г. пр. н. е. било разрушително, а от I век от н. е. - унищожително за град Бизоне (на днешния нос Калиакра). Над 30 труса били с магнитуд над 6, а 10 с магнитуд над 7 степен по скалата на Рихтер. Най-силното било през 1904 г. с магнитуд 7,8, то се смята за едно от най-мощните в Европа. От втората половина на ХIХ век до 1928 г. в България са се случили 20 земетресения с магнитуд над 6, после имаме относително спокоен период - само едно земетресение е било с магнитуд над 5,5.

Хиляди търновчани живеят месеци наред в палаткови лагери, водят чергарски живот


Системни наблюдения на земетресенията се водят от 1892 г., когато е основана Сеизмичната служба към Централната метеорологична станция в София. Първият сеизмограф е монтиран през 1905 г.; през втората половина на ХХ век сеизмични станции се създават в Димитровград (1960), Павликени (1965), Кърджали (1968), на Витоша (1978), Пловдив (1978), Мосомище, Гоце Делчевско (1979), Приселци, Генерал-Тошевско (1979)... Днес на територията на България има 9 сеизмични станции и 2 подвижни; в районите на София и Пловдив се предвижда създаване на полигони за комплексно наблюдение и прогнозиране на земетресения.
Какво представлява земетресението?
Внезапни разрушения на определен обем скален материал в земната вътрешност. Центърът на огнището му се нарича хипоцентър, вертикалната му проекция върху земната повърхност - епицентър. Магнитудът, който се означава с М, отчита силата на земетресението (по Рихтер) до 9 степен; има и скала на балността - до ХII степен.

Страшно земетресение в Турция - не са пожалени нито джамии, нито многоетажни блокове


Земетресенията възникват като следствие на напреженията в литосферата - при разширяване на литосферните плочи и блокове настъпват крехки деформации и дислокации. Нека се знае, че земетресение от 4-та и по-висока степен по скалата на Рихтер освобождава енергия, равна на тази на атомната бомба, разрушила Хирошима през 1945 г.!
Земетресенията в цялото Тихоокеанско крайбрежие са ежедневие - Камчатка, Японските острови, Индонезия, Нова Зеландия, Андите, Кордилерите, Аляска... Можем ли да забравим катастрофалните земетресения от началото на новия век: в 2004 г. в Индийския океан, в 2010-а - в Хаити, и последното, най-страшното - в 2011-а в Тохоку, Япония.

Съборната черква "Св. Богородица" във Велико Търново


Ако се върнем назад в годините: на 22 май 1960-а - Валдивие, Чили, с 9,5 магнитуд, отнело живота на 5700 души; на 27 юли 1976 г. - Танчшан, Китай, със 7,6 М, отнело живота на 242 419 души, а според друга информация - 655 000! А в Гватемала на 4 февруари 1976 г. земетресение с магнитуд 7,5 разруши напълно една шеста от тази малка страна, повече от 25 000 души загинаха под развалините на сградите. Земята буквално се разтвори под краката на жителите й. Слаби трусове от това земетресение достигнаха до Европа - сеизмичните станции в Германия, Полша, Югославия, Италия ги регистрираха, знаменитата наклонена кула в Пиза се залюля...
Балканският полуостров е един от активните сеизмични възли в Средиземноморския пояс. В България проявилите се земетресения обикновено са на дълбочина 2-50 км, докато в океаните има земетресения на дълбочина до 300-720 км.
Учените от Геофизическия институт на БАН преди 35 години съставиха Каталог на земетресенията, проявили се на наша територия, със сведения за 1649 земетресения. Огнището на най-дълбокото - Дуловското през 1892 г., се намира в горната мантия на земната кора. Най-нискоенергийни са плитките земетресения с дълбочина 5-6 км (М=5,5) и огнищата с дълбочина 25-50 км (М=6). Максимален магнитуд имат земетресенията с дълбочина на огнището 7-25 км.
Известно е на всички ни, че България се намира на границата на много силно сеизмично активен регион, територията й има множество разломни структури. Близо до Одрин, както и в планината Карпати, също се наблюдава достатъчно силна сеизмична активност, която може да окаже влияние и в България. Как да забравим Скопското земетресение от 1963-та, Вранчанското от 1977-а и Измитското от 1998 година!
Можем ли да разберем причините за тези конвулсии на Земята? Можем ли да предсказваме подобни бедствия, за да опазим живота на хората?
Преди сто години основоположникът на сеизмологията, руският академик Борис Голицин (1862 - 1916), отбеляза, че ако се контролират бавните движения на повърхностните слоеве на земната кора и се анализират промените в еластичността на различните твърди земни пластове, както и ако се анализира химическият състав на водата на минералните извори, специалистите могат да се научат да предсказват земетресенията. Тези и други насоки бяха развити от акад. Михаил Садовски (1904 - 1994) и неговите ученици.
В средата на 80-те години на ХХ век по време на едно от гостуванията му в България имах възможност да разговарям с него по проблемите за превантивните средства, за усъвършенстването на методите за правилна и бърза прогноза за земетресенията.
Физиците, геофизиците и сеизмолозите са изяснили в известна степен какво точно трябва да се измерва, за да може да се направи дългосрочна, средносрочна или краткосрочна прогноза. Проблем над проблемите е да се разбере как да се измери, къде и как да се разположат уредите за необходимите сведения, за да могат тези сведения бързо да се получат и обработят.
Акад. Садовски обяснява, че се наблюдава безспорна зависимост между сеизмичната активност и активността на Слънцето. Тази негова мисъл потвърждават и американски учени, които са анализирали данните за 22 000 земни труса и са установили, че вероятността от земетресения се засилва с увеличаването на слънчевите петна. Други учени многократно са забелязали, че земетресенията се предшестват от непонятни явления в атмосферата. Появявали се някакви ярки кълба, дъги и ивици на небето, някакво странно светене и гръмотевици без облаци. По всяка вероятност по-нататъшните изследвания на атмосферното електричество ще помогнат да се намери по-сигурен метод за предсказване на земетресенията.
В края на март т. г. руски учени сложиха началото на уникален експеримент в езерото Байкал. На дъното му са монтирали подводна сеизмична станция: чувствителна електроника в корпуса на станцията получава и обработва сигналите - минимални промени в електрическото поле на голяма дълбочина, постъпващи от датчиците. Компютърът, работещ на дълбочина около километър, щял да предсказва земетресенията.
 - Съществува един вертикален компонент на електрическото поле на Земята - разказва Николай Буднев, директор на Института по приложна физика на Иркутския държавен университет. - Трудно е той да бъде измерен, защото за това е необходима апаратура с височина над един километър. Езерото Байкал се оказа идеалното място за тази цел: средата е еднородна и дълбочината на езерото е над километър.
През 2007 г. учените от Института за физика на Земята при АН на Русия инсталирали опитна апаратура в Байкал, с която са регистрирали резки промени в електрическото поле цели три денонощия преди последвалото силно земетресение. Особено силно промените били почувствани 15 часа преди земния трус.
- Анализът показа - продължава обясненията Буднев, - че сме били на прав път, след като данните обективно и безпогрешно регистрираха промени във вертикалния компонент на електрическото поле. Днес със сигурност можем да твърдим, че тези данни са предвестници на земетресение.
А ръководителят на проекта Сергей Каратаев е убеден, че технологията ще бъде усъвършенствана, за да се разшири обхватът й и в океана за прогнозиране на земетресения и цунами. За съжаление по принцип тя не може да бъде приложена на сушата.


Момент от спускането на част от апаратурата на подводната сеизмична станция в езерото Байкал)


Освен електромагнитните предвестници, друг подход, който използват в Япония, е предсеизмичното движение на земната повърхност; трети метод - измерване на скоростта на движение на разломите. В България от 1892 г. следят реакциите на Крупнишкия разлом чрез измерване на преместването с трикомпонентен екстензометър. С активното участие на всички държави от Югоизточна Европа още през 1970 г. бе приет "Балкански сеизмичен проект на ЮНЕСКО". Учени от БАН изработиха нова, по-подробна прогнозна карта за сеизмичността на България. Прогнозното сеизмично райониране е обособено в две особено чувствителни области - Североизточна България в границите на т.нар. Севернобългарска подутина и особено по нейната периферия, и Югозападна България - т.нар. Западнородопски свод. Малцина може би знаят, че към Съвета на Европа има и Комитет по оценка на прогнозите на земетресенията.   
Прогнозирането на земетресенията не е ли биологичен проблем? - това е още един въпрос без отговор. Японските учени са събрали множество факти, които потвърждават, че преди земетресения много обитатели на морските глъбини се издигат на повърхността и дори смъртната опасност от разликата в налягането не ги спира. В японски аквариуми живее малка рибка, която няколко часа преди земетресение започва трескаво да се мята в различни посоки.
През 1948 г. в столицата на Туркмения Ашхабад 15 минути преди земетресението, довело до силни разрушения, конете скъсали поводите, разбили вратите на конюшните и се разбягали. В Скопие няколко минути преди голямото земетресение през 1963 г. животните в зоологическата градина също проявявали огромно безпокойство.
Как долавят животните наближаващата катастрофа? На този въпрос също нямаме отговор: може би възприемат недостъпните за човешките сетива микротрусове или ултразвукове; или може би някакво непознато за нас шесто чувство им позволява да предугаждат бъдещето?
А ние, хората? Възможно ли е при съвременното развитие на науката и техниката човечеството да не може да се предпази от земетресенията?
Прелюбопитна информация от края на март т. г. за пилотирания кораб "Союз", който се скачи успешно с Международната космическа станция: двамата руски и един американски астронавт ще направят 42 експеримента. Един от тях - за предсказване на земетресенията.

Система за обявяване на прогнозите за земетресения няма. А всяко фалшиво предсказание може да предизвика действителна катастрофа - от невъобразима паника до неконтролиран хаос. И обратното - ако не послушаме сеизмолозите, може да се случи нещо подобно на случилото се в Армения през 1988 г. Шест месеца преди катастрофалното земетресение, когато загинаха хиляди, сеизмолозите от Института по физика на Земята при АН на СССР обявиха, че има висока вероятност за катастрофа в района, но властите си запушиха ушите... Тогава бе приложен алгоритъмът "CORA-3", който работи добре за средносрочно прогнозиране чрез изследване на сеизмичния режим. На негова база в Москва бе открит и Европейски център за прогнозиране на земетресенията на Земята...

Кога, къде, с каква сила


1901 г. - Шабла-Каварна на 31 март в 9 ч. и 10 мин., 7,2 М
1904 г. - Долината на Струма на 4 април в 12 ч. и 3 мин., 7,3 М
1904 г. - Долината на Струма на 14 април в 12 ч. и 26 мин., 7,8 М
1905 г. - Долината на Струма на 28 октомври в 9 ч. и 27 мин., 6,4 М
1909 г. - Ямболско на 5 февруари в 11 ч. и 34 мин., 6 М
1910 г. - Разложко на 13 февруари в 9 ч. и 52 мин., 5,4 М
1913 г. - Горна Оряховица - Търново на 4 юни в 11 ч. и 33 мин., 7 М
1918 г. - Софийско на 18 октомври в 20 ч. и 58 мин., 5,3 М
1928 г. - Чирпанско на 14 април в 11 ч., 6,9 М
1928 г.- Пловдивско на 18 април в 21 ч. и 23 мин., 7 М
1928 г. - Старозагорско на 25 април в 11 ч. и 26 мин., 5,7 М
1956 г. - Шабленско на 30 април в 3 ч. и 50 мин., 5,5 М
1977 г. - Свищовско на 4 март в 21 ч. и 21 мин., 7,1 М
1977 г. - Велинград на 3 ноември в 4 ч. и 23 мин., 5,3 М
1986 г. - Стражица на 7 декември в 16 ч. и 17 мин., 5,7 М
2004 г. - Софийското на 27 юни с М=4
2004 г. - Пловдивското на 10 септември с М=4,2
2012 г. - Пернишкото на 22 май в 3 ч. с М=5,6;  


Жертви и разрушения

По спомени на софиянци, които се съхраняват в Централния държавен архив, на 18 септември 1858 г. в 12 ч. и 15 минути София била люляна от земетресение с магнитуд 7-9 степен по скалата на Рихтер. Съборени били минаретата на 19 от 24-те джамии, само две от седемте църкви останали годни за посещение на миряните; паднал един от сводовете на новостроящата се катедрала "Св. София"; между селата Бояна и Драгалевци се отворила пукнатина, широка 30 см и дълга 1,5 км. Загинали 4 души.
В 1901 г. при земетресението Шабла-Каварна се сринал част от скалния нос, имало цунами с вълни 4 метра в Черно море. Загинали над 200 души.
На 4 април 1904 г. в долината на Струма в района на селата Крупник и Кресна е станало най-силното земетресение в Европа за последните 150 години; къщите на двете села били сринати до основи, загинали повече от 200 души... Имало големи разрушения в Горна Джумая (Благоевград), Банско и Разлог.
На 14 април 1928 г. в 11 ч. и 20 минути, на Велика събота, северозападно от Чирпан земен трус на дълбочина 15 км с магнитуд 6,8 по скалата на Рихтер донесъл 107 жертви, 500 души били ранени, 26 000 сгради разрушени, други 21 000 частично пострадали.
В 1977 г. земетресението от Вранча отне живота на 1600 души, от тях над 150 българи.
Да казвам ли какво сполетя Пернишко миналата година?


Преди 100 години в Горна Оряховица и Велико Търново


За разрушителното земетресение, станало през юни преди 100 години във Велико Търново и Горна Оряховица, научаваме подробности от пожълтелите страници на вестници и архиви, от снимки и пощенски картички, които се съхраняват в музеите: дълбочината на огнището била около 10 км, зоната на разрушението обхванала 1000 кв. км, а трусът бил почувстван в цялата страна!
Разрушени или унищожени са черквите "Св. Троица", "Св. Георги", "Св. Богородица", "Св. Атанасий", хотелите "Централ" и "Прогрес", новопостроеното читалище, сградата на девическата гимназия. Рухнали сградите на десетки магазини и работилници, околийското управление, фабриката за захар. По данни на застрахователното акционерно дружество "България" 85% от сградния фонд на Горна Оряховица бил унищожен; в съседните села Лясковец и Долна Оряховица - 55-60%, във Велико Търново - 50%. Под развалините на къщите намерили смъртта си 16 души. От 1 до 13 юни били преброени 79 труса, след тях връхлетяло торнадо, което преобърнало 4,5-тонни вагони на жп гарата... Месеци наред градът продължавал да се люлее...
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ