15 Ноември 2024петък02:23 ч.

Шибана простащина!

/ брой: 180

автор:Велиана Христова

visibility 2693

Какво правят цивилизованите народи, когато открият културно-историческа ценност? Първо говорят учените, после реставраторите, сетне се прави всичко възможно находката да се експонира подходящо за широката публика. Какво правят българите, когато археолозите открият ценност? Превръщат я в чалга.


Истерията около намереното в Созопол ранно средновековно ковчеже с мощи, нагнетявана от услужливи медии, е поредното доказателство. Думата на археолога откривател почти не се чу, от първия миг известни деятели, които от години съществуват единствено чрез бутафорни пушилки, се нахвърлиха да експлоатират докопания повод. Безпортфейлният министър Божидар Димитров едва ли не, преди да бъде открито ковчежето, призова народа да нахлуе в Созопол, в тоз български Ерусалим! Ученият, открил находката, изказа убеждението си, че това са мощи на Кръстителя, но рече още, че надписът с името "Св. Йоан" не е доразчетен, че в кутията може да има кости не само от един човек. В надигналата се врява край балагана никой не го чу, отнесе го вълната на комедиантите. Министър Вежди Рашидов понечи да озапти истерията, призова да се изчакат анализите, да се допроучи обектът. Археолози (уви, анонимно) пред медиите изразиха съмнения около научното доказателство за мощите. Божидар Димитров се нахвърли връз Рашидов, а за вторите направо отсече: шибан народ, шибани колеги! Покрай тях напсува и траките - били парвенюта като мутрите, купували си златни сервизи...


По-дълбоко непознаване на траките и на  символиката на златото в техните вярвания отдавна не бях чула. Защото златото за траките е като кръста за християните. Направо ти става ясно защо НИМ от музей на Възраждането, за какъвто бе създаден, се превърна в място за безразборно, но стръвно трупано злато - няма значение какво. За пълнота на емоциите вчера в публичната истерия се вмъкна и Николай Овчаров - символът на псевдосензациите, да защитава историята на земите ни от Божидар. Но той поне излезе достойно с името си срещу глупостите на ексдиректора на НИМ. А медиите и единия професоросват, и другия. Нито единият е професор, нито другият.


Чалгата зазвуча мощно с появата на сцената на Симеон Дянков. Той пък дава с удоволствие 420 хил. лв. да се реставрира църквата за мощите, щото от всеки лев щели да се върнат 100. Сто лева от един вложен в цял свят връщат само науката и учените, г-н Дянков. Същите учени, които кабинетът мачка с ботуш, оставяйки ги без стотинка. Същите археолози, без които няма културно-исторически ценности и които сега правят разкопки без пари, на магия. А като я няма науката, безпрепятствено ни заливат мними сензации, мними ценности и мними личности.


Но в чалга превърнаха вече и вярата и това май че е краят ни. Чалгата около мощите не е богоугодно дело. Не е и грижа за културно-историческото наследство. Това си е само една шибана простащина.  


Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ